Αναίμακτη πρόκριση στους 8 για τον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος επικράτησε της ΑΕΛ στο Περιστέρι και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού πήρε την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με υψηλή πίεση στα 3/3 του γηπέδου. Αποδεικτικό του παραπάνω στοιχείου, είναι το γεγονός πως ο Ατρόμητος πέρασε για πρώτη ουσιαστική φορά το κέντρο μετά το 5ο λεπτό. Η εν λόγω πίεση παρά λίγο να αποφέρει κέρδος στο 8′ όταν ο Όγκμποε προσπάθησε να κλέψει την μπάλα από τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου, Μαρκετζιάνι. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με το γκολ που πέτυχε η Λάρισα στο ΑΕΛ Αρένα στο πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού. Μία ακόμη αδράνεια στο 26′ από την άμυνα του Ατρόμητου, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ανεπιτυχώς ο επιθετικός των “βυσσινί”.

Η πρώτη απειλή από πλευράς γηπεδούχων ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής στο 20′, όταν και άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Είκοσι λεπτά αργότερα στο 40′ μία εξαιρετική εκδήλωση επίθεσης επέφερε το 1-0. Μια κάθετη και μια παράλληλη μπαλιά εξίσου “ξυράφι” έκοψαν την άμυνα της ΑΕΛ και ο Τριμμάτης σκόραρε.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα, καθώς ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυναμικά από το πρώτο, πατώντας περισσότερο την αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα, ευτύχησε να σκοράρει από τη βούλα του πέναλτι, κάνοντας γρήγορα το 2-0, από το 49′ με τον Αντζιέλσκι. Η υπόθεση “πρόκριση” απλουστεύτηκε μερικά λεπτά μετά, όταν ο Παπαγεωργίου τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για πτώση στην αντίπαλη περιοχή, με τον διαιτητή να θεωρεί πως έκανε θέατρο. Ο Τσακμάκης σκόραρε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κούντε στο 83‘ και ο Βέργος ολοκλήρωσε το σκορ του αγώνα με το τέταρτο γκολ των Περιστεριωτών στο 90+2′.

Άξια αναφοράς είναι και η παρουσία εκατό φίλων του “Αστεριού” στις γύρω ταράτσες, εκεί που έχουν μετακομίσει πλέον οι φίλαθλοι εξαιτίας των μέτρων για αγώνες κεκλεισμένων των θυρών. Πανηγύρισαν έτσι την πρόκριση ζεσταίνοντας την παγωμένη ατμόσφαιρα του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου.

Η ΑΕΛ προσπάθησε αρκετά και στα δύο παιχνίδια, ακόμη κι όταν έμεινε με 10 παίκτες στον δεύτερο αγώνα. Κάλυψε την απόσταση που τη χωρίζει με τον Ατρόμητο, χωρίς να φανεί η διαφορά κατηγορίας. Όμως ο Ατρόμητος ήταν πιο εύστοχος, πιο ουσιαστικός και στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση στη Φάση των 8, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.