Δίκαιη ισοπαλία σε ένα ματς με άγρια ομορφιά

Ο Ατρόμητος φιλοξένησε το ΠΑΣ Γιάννινα για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Superleague 1, προσφέροντας ευχαρίστηση στους θεατές.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από νίκη εκτός έδρας επί του Γιούχτα με σκορ 0-1 για το Κύπελλο Ελλάδος, ενώ οι φιλοξενούμενοι από ήττα εντός έδρας από την ΑΕΚ με σκορ εξίσου 0-1.

Το πρώτο μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν προσεκτικά, καθώς το ματς είχε αρκετά μεγάλη βαθμολογική σημασία και για τους δύο αντιπάλους. Οι τρεις πόντοι της νίκης θα έδιναν στο νικητή μια μικρή βαθμολογική ανάσα. Εν συνεχεία ο ΠΑΣ, είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να αξιοποιήσει κάποια εξ’ αυτών. Ο Ατρόμητος, από την άλλη πλευρά, ήταν αρκετά “βαρύς” με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ίδια εικόνα να επικρατεί, ο ΠΑΣ επιτιθέμενος κι ο Ατρόμητος σε ρόλο αμυνόμενου. Την εξαιρετική συνεργασία τον Μπάλαν και Ροσέρο δεν αξιοποίησε ο Παμλίδης στο 34′ για να ανοίξει το σκορ, Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε μετά από αρκετές ευκαιρίες και των δύο ομάδων, με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, όπως και το πρώτο, με τον Ατρόμητο να απειλεί. Τρομερή επιθετική ολιγωρία των γηπεδούχων στο 59′ και στο 60′ με Καμαρά στη πρώτη φάση και Ρομπάιγ στη συνέχεια να αδυνατούν να βάλουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Στο 64′ ο Ατρόμητος θα κάνει το 1-0, με τον Ρομπάιλ, έπειτα από την λάθος πάσα του Παντελάκη. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να “πολιορκούν” τους φιλοξενούμενους. Ο Ασεβέδο έπειτα από ένα μπέρδεμα στην περιοχή του ΠΑΣ, σούταρε αλλά δεν βρήκε δίχτυα. Τέσσερα λεπτά πριν τα 90′, ο Εραμούσπε σκοράρει από την βούλα του πέναλτι και φέρνει το ματς στα ίσια. Στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, όμως δεν τα κατάφεραν. Το ματς θα ολοκληρωθεί ισόπαλο 1-1, έπειτα από 7′ λεπτά καθυστερήσεων. Οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν από 1 βαθμό, σε ένα ματς με άγρια ομορφιά με βάση την εικόνα του δεύτερου μέρους.