Γιούχτας - Ιωνικός 2-2: Γκολ και θέαμα στο Γεντί Κουλέ

Γιούχτας – Ιωνικός 2-2: Γκολ και θέαμα στο Γεντί Κουλέ

Με τέσσερα γκολ από το πρώτο ημίχρονο έληξε ο αγώνας του Γιούχτα με τον Ιωνικό για το πρωτάθλημα της Super League 2.

Ακόμα ένα δυνατό παιχνίδι για τον Γιούχτα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με παρουσία αρκετού κόσμου, αυτή τη φορά απέναντι στον Ιωνικό. Η ομάδα από τις Αρχάνες βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Περέιρα, κάνοντας την ανατροπή με γκολ στο 28′ και 31′, με τους Ροβίθη και Λιποράσε αντίστοιχα, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα αφού δέχτηκε την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου από τον Γιακουμάκη, με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους.

Ο Γιούχτας συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην πρώτη του χρονιά στην Super League 2, αφού μετράει ήδη 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες στην κατηγορία.

Καλύτερες φάσεις

Η Αχαρναϊκή ομάδα είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικό, αλλά λίγο η άμυνα και λίγο η αστοχία, δεν έφεραν το τρίποντο στο Ηράκλειο.

Πέρα του γκολ του Ροβίθη στο 28′, ο Γιούχτας είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρους στο 80′, όμως δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει σωστά και βρήκε το δοκάρι. Έπειτα η Κρητική ομάδα είχε ευκαιρίες να βρει ακόμα ένα γκολ, όμως δεν μπόρεσε.

MVP

Στο παιχνίδι την μεγαλύτερη εντύπωση άφησαν οι Μπρους και Νοικοκυράκης του Γιούχτα, καθώς ο πρώτος έτρεχε από την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη, ενώ είχε και την ευκαιρία να νικήσει το παιχνίδι, αλλά και ο δεύτερος που ήταν πολύ κινητικός και έβγαλε αρκετές φάσεις για την ομάδα του.