Η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νύχτα της Νέας Φιλαδέλφειας

Η πόλη της Νέας Φιλαδέλφειας θα ζήσει μία πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά απόψε με τη συμμετοχή ελληνικής ομάδας στον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Η κατασκευή του νέου γηπέδου της ΑΕΚ έχει αλλάξει ριζικά τον χαρακτήρα του αστικού κέντρου της Νέας Φιλαδέλφειας. Η επιλογή του γηπέδου ως έδρα τελικού ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν ένα επιστέγασμα επιτυχίας. Θα ήταν μια τεράστια ελληνική βραδιά ούτως ή άλλως, πολλώ δε μάλλον με τη συμμετοχή ελληνικής ομάδας στους δύο φιναλίστ!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια απίθανη ανατροπή συνολικά στην εξέλιξη της σεζόν και θέλει να γράψει μια χρυσή σελίδα στο βιβλίο της ιστορίας του. Στη “Βίβλο” του γηπέδου, η πιο χρυσή ευρωπαϊκή σελίδα γράφτηκε το 1977.

Από το 1974, ο Λουκάς Μπάρλος προσπάθησε να επαναφέρει πίσω τον Δικέφαλο στον δρόμο των επιτυχιών. Για αυτόν τον λόγο, στελέχωσε το έμψυχο δυναμικό με σπουδαίους παίχτες όπως οι Χρήστος Αρδίζογλου, Γιώργος Δέδες, Βάλτερ Βάγκνερ, Τάκης Νικολούδης, Θωμάς Μαύρος και Νίκος Χρηστίδης, με τον Μίμη Παπαϊωάννου να ηγείται αυτού του συνόλου. Καθήκοντα προπονητή ανέλαβε ο γεννημένος στην Αυστροουγγαρία (και ο δημιουργός του ολλανδικού total football μαζί με τον Ρίνους Μίχελς) Φράντισεκ Φράντροκ.

Την σεζόν 1975/76, τερμάτισε στη δεύτερη θέση, πίσω από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, καταλαμβάνοντας το εισιτήριο για το κύπελλο UEFA.

Στον πρώτο γύρο, η Ένωση κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη Σοβιετική Ντιναμό Μόσχας. Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη εντός Νέας Φιλαδέλφειας, τα τέρματα των Νικολούδη και Παπαϊωάννου χάρισαν τη νίκη με σκορ 2-0, δίνοντας ταυτόχρονα στον Δικέφαλο ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Στη ρεβάνς της Μόσχας όμως, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα καθώς ο Αλεκσάντρ Μπούμπνοφ και ο Αντρέι Γιακούμπνικ ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, στέλνοντας το ζευγάρι στην παράταση. Στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Βάγκνερ κέρδισε πέναλτι, και ο Τάσος εκτέλεσε εύστοχα τον Γκόνταρ για το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Εκατοντάδες Έλληνες βγήκαν στους δρόμους για να πανηγυρίσουν αυτόν τον θρίαμβο, δίχως να γνωρίζουν το τι θα ακολουθούσε στη συνέχεια. Επόμενη αντίπαλος ήταν η Αγγλική Ντέρμπι Κάουντι, η οποία δύο χρόνια πριν είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Αγγλίας. Μάλιστα, στον πρώτο γύρο είχε σκορπίσει την Ιρλανδική Φιν Χαρπς με συνολικό σκορ 16-1!

Εντούτοις, αυτά δεν ήταν ικανά για να τρομάξουν το σύνολο του Φραντροκ. Στον πρώτο αγώνα επί ελληνικού εδάφους, η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια μεγαλειώδη εμφάνιση και επικράτησε με 2-0, χάρις τα τέρματα του Βάγκνερ. Ο τεχνικός των “κριαριών”, πάντως, δεν πτοήθηκε από το αποτέλεσμα και υποστήριξε πως οι παίχτες του θα ανέτρεπαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Τζόρτζ έδωσε ελπίδες πρόκρισης στους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0 στο 53ο λεπτό. Η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει περίπου δέκα λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολούδη. Στο 77ο λεπτό, ο Τάσος έκανε την ολική ανατροπή και ο Βάγκνερ έβαλε τα θεμέλια πρόκρισης στο 84ο λεπτό. Το μόνο που κατάφεραν οι Άγγλοι ήταν να μειώσουν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπρους Ρίοχ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας επί αγγλικού εδάφους. Μάλιστα, χρειάστηκαν να περάσουν 35 ολόκληρα χρόνια προκειμένου ο ΠΑΟΚ να κερδίσει την Τότεναμ στο Λονδίνο (1-2).

Στον τρίτο γύρο, ο Δικέφαλος βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ερυθρό Αστέρα. Στο πρώτο ματς, οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν με δοκάρι, στη συνέχεια όμως κατέρρευσαν. Έπειτα από σέντρα του Νικολούδη, ο Παπαϊωάννου άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό ενώ εννέα λεπτά αργότερα, ο Μαύρος με τρομερή εκτέλεση έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσει τη διαφορά. Το τελικό 2-0, έδωσε ένα πολύ καλό αβαντάζ στην ελληνική ομάδα εν όψει της ρεβάνς του Βελιγραδίου.

Δύο εβδομάδες αργότερα, η ένωση ταξίδεψε στο “Μαρακανά” με στόχο να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Ο Βάγκνερ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος έβαλε τρία τέρματα μέσα σε διάστημα περίπου 15 λεπτών. Οι Γιουγκοσλάβοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, όμως η ΑΕΚ, με τον Στεργιούδα να βρίσκεται σε απίστευτη μέρα, κατάφερε να φύγει αλώβητη, παίρνοντας την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου UEFA.

Εκεί, κληρώθηκε με την αγγλική ΚΠΡ, η οποία λίγους μήνες πριν βίωσε τον χαμό του άλλοτε προέδρου της, Μπέρναρντ Μπέικερ. Στον πρώτο αγώνα, που διεξήχθη στην Αγγλία, οι “κιτρινόμαυροι” στάθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν με 3-0. Τα δυο πρώτα τέρματα σκόραρε ο Τζέρι Φράνσις με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι και στο 43ο λεπτό, ο αρχισκόρερ των “κυανόλευκων” Σταν Μπόουλς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ΚΠΡ. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, εάν ο Ντοκ Γκίβενς δεν αστοχούσε προ κενής εστίας.

Το επικό βράδυ

Μετά από αυτή τη νίκη, άπαντες στην αγγλική ομάδα πίστευαν πως θα εξασφάλιζαν την πρόκριση. Λογάριασαν όμως χωρίς τον “ξενοδόχο”. Στις 16/3/1977, το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας γεμίσε ασφυκτικά, με τους Έλληνες φιλάθλους να ελπίζουν στην ανατροπή.

Στο 11ο λεπτό, η ΑΕΚ  άνοιξε το σκορ με έναν “κεραυνό” του Θωμά Μαύρου. Έκτοτε, ακολούθησε ένας καταιγισμός χαμένων ευκαιριών με πρωταγωνιστές τους Νικολούδη, Παπαϊωάννου και Βάγκνερ. Εν τέλει, στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Θωμάς Μαύρος με μια ωραία κούρσα κέρδισε τον Παρκς για το 2-0. Η Ένωση πλέον χρειαζόταν ένα γκολ για να στείλει το ματς στον έξτρα χρόνο. Η ΚΠΡ, που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Μέχρι το 81ο λεπτό. Όταν ο Τάσος, εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Παπαϊωάννου κυριάρχησε στους αιθέρες και με μια καλοζυγισμένη κεφαλιά, έκανε το 3-0, βάζοντας “φωτιά” στο ήδη φλεγόμενο “Νίκος Γκούμας”.

Στην παράταση, αμφότερες δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα που θα τους χάριζε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, και έτσι οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Πριν την πρώτη εκτέλεση, ο Φράντροκ προχώρησε σε μια αλλαγή που προκάλεσε σοκ, βγάζοντας τον βασικό τερματοφύλακα Στεργιούδα, για να πάρει τη θέση του ο Νίκος Χρηστίδης, που είχε καλή φήμη στις αποκρούσεις από την άσπρη βούλα. Και πράγματι δικαιώθηκε, καθώς σταμάτησε τον Ίστοου, διατηρώντας το 3-3. Αργότερα, ο Παπαϊωάννου έκανε το 7-6, και σειρά είχε ο Γουέμπ. Ο Άγγλος αμυντικός σούταρε στη δεξιά γωνία του Χρηστίδη, ωστόσο για κακή του τύχη ο Θεσσαλονικιός κίπερ μάντεψε σωστά  και απέκρουσε, δίνοντας την πρόκριση στην ΑΕΚ, που βρισκόταν στις 4 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου UEFA.

Αυτή η βραδιά θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη του κάθε ενωσίτη, καθώς αποτελεί τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του προσφυγικού συλλόγου. Στα ημιτελικά, η Ένωση βρισκόταν στην ίδια κληρωτίδα με τη Γιουβέντους, την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τη βελγική Μόλλενμπεκ. Δυστυχώς για εκείνη, κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ιταλική ομάδα.

Η “Βέκια Σινιόρα”, είχε χτίσει ένα πολύ δυνατό σύνολο, με την πλειάδα των παιχτών της να απαρτίζουν την εθνική Ιταλίας. Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Κομουνάλε”, η ΑΕΚ πρόβαλε αντίσταση μόνο για 45 λεπτά. Από εκεί και πέρα όμως, η Γιουβέντους κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και επιβλήθηκε με 4-1.

Στη ρεβάνς, περίπου 30.000 οπαδοί μαζεύτηκαν στις εξέδρες της Νέας Φιλαδέλφειας, πάρα το βαρύ σκορ του πρώτου αγώνα. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, ωστόσο ο Μπετέγκα με κεφαλιά, έσβησε τις οποίες πιθανότητες υπήρχαν, και ζευγάρωσε τις νίκες για την ιταλική ομάδα. Για την ιστορία, η Γιουβέντους κατέκτησε το Κύπελλο UEFA, νικώντας με συνολικό σκορ 2-2 (χάρις το εκτός έδρας γκολ) την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Μένει μόνο να μάθουμε αν η ανατροπή εναντίον της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς εκείνο το βράδυ, θα ξεπεραστεί από την κατάκτηση του πρώτου ευρωπαϊκού τίτλου από ελληνικό σύλλογο απόψε, στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας!