Ντραγκόφσκι και Παναθηναικός στον τελικό Κυπέλλου

Ένα ματς ροντέο αποτέλεσε ο επαναληπτικός ημιτελικός ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναικό με τους πράσινους να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι.

Με τον πρώτο αγώνα στην “Τούμπα” να λήγει 0-1 υπέρ του τριφυλλιού, οι δύο ομάδες έπαιξαν τον επαναληπτικό στην κατάμεστη Λεωφόρο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προκριθούν με ήρωα τον Ντραγκόφσκι, ή αλλιώς “δράκο” όπως τον αποκαλούν οι φίλοι της ομάδας.

Τα πρώτα 90 λεπτά

Τόσο οι φιλοξενούμενοι, όσο και οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ όμως απειλούσε διαρκώς την εστία του Ντραγκόφσκι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο ευκαιρίες δίχως γκολ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με σκορ 0-0 στα αποδυτήρια. Το δεύτερο μέρος ωστόσο μας επιφύλασσε περισσότερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να προηγηθούν, στο 71′ λοιπόν ο Ζίβκοβιτς μετά από μία εξαιρετική σέντρα του Ότο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Οι γηπεδούχοι απογοητεύτηκαν και ο ΠΑΟΚ σφυρηλατούσε την εστία τους ακατάπαυστα. Όμως δεν κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά τα δίχτυα ώστε να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια. Έτσι οι ομάδες με τελικό σκορ 0-1, οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο έξτρα χρόνος

Όπως τα 90 λεπτά, έτσι και η παράταση ήταν γεμάτη ευκαιρίες. Ο Κωσταντέλιας με ένα σουτ στο 103′ έδειξε στο “τριφύλλι” πως ο ΠΑΟΚ είναι αποφασισμένος για την πρόκριση. Μόλις στην επόμενη φάση, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπότοφ, ο Κετζιόρα στο 105′ έκανε το σκορ 0-2 και όλα έδειχναν πως οι Θεσσαλονικείς θα πέρναγαν στην επόμενη φάση. Ο Παναθηναικός δεν τα παράτησε. Ο κόσμος ώθησε τους παίχτες ώστε να βρουν αυτό το “χρυσό” γκολ. Στην τελευταία φάση του αγώνα λοιπόν, ο Δημήτρης Λημνιός με το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού κατάφερε να σκοράρει και να οδηγήσει το ματς στην διαδικασία των πέναλτι. Η Λεωφόρος είχε γίνει μία “κόλαση”, οι φίλαθλοι δεν το πίστευαν. Ο Παναθηναικός την φετινή σεζόν οδηγείται για τρίτη φορά στα πέναλτι, με τις άλλες δύο να είναι κόντρα σε Μαρσέιγ και Ολυμπιακό.

Τα πέναλτι και ο.. ήρωας

Πρώτος εκτελεστής στην διαδικασία των πέναλτι ο Αντράζ Σπόραρ. Ο Σλοβένος δεν κατάφερε να βρει τα δίχτυα, με τον Κοτάρσκι να του λέει “όχι“. Έτσι οι φιλοξενούμενοι είχαν το πλεονέκτημα. Μετά από αρκετές εύστοχες εκτελέσεις, το σκορ έγινε 4-4. Όλα έφτασαν στο τελευταίο πέναλτι του ΠΑΟΚ με τον Ντεσπότοφ. Εκεί αποφάσισε να του πει το “όχι” ο τερματοφύλακας του Παναθηναικου, Ντραγκοφσκι. Με αυτή την άστοχη εκτέλεση, ο αγώνας έγινε μία “ρώσικη ρουλέτα”. Επόμενος ο Λημνιός. Ο πρώην ήρωας του “τριφυλλιού” παραλίγο να γίνει μοιραίος, διότι αστοχεί στην εκτέλεσή του. Ξανά όμως ο Ντραγκόφσκι θα αποκρούσει το πέναλτι του Ζντόεφ και έτσι ο αγώνας δεν θα τελείιώσει ακόμα. Απίστευτα πράγματα έγιναν στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Σειρά του Αράο. Ο Βραζιλιάνος βάζοντας υπερβολική δύναμη, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ακολούθησε ο Ότο. Ο Ντραγκόφσκι όμως κατάφερε να αποκρούσει ένα ακόμη πέναλτι, με τον κόσμο να μην πιστεύει αυτό που βλέπει. Μοιραίος τελικά έγινε ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ, Σαμάτα, αφού αστόχησε και έτσι ο Παναθηναικός προκρίθηκε στον τελικό.

Ένας τρομερός αγώνας με 120 λεπτά, πέναλτι και μία άγρια ομορφιά. Πέραν όμως από το ωραίο ποδόσφαιρο, αξίζει να αναφερθεί και ένα δυσάρεστο γεγονός. Μία εναέρια μονομαχία ανάμεσα σε Μπάμπα και Βαγιαννίδη, είχε αποτέλεσμα ο παίκτης του ΠΑΟΚ να πέσει στο έδαφος με χαμένες τις αισθήσεις του. Ευτυχώς τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων, συνεργάστηκαν άψογα και γρήγορα ώστε να αποφύγει ο Μπάμπα τα χειρότερα. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ με την έξοδό του από τον αγωνιστικό χώρο αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού και αναρρώνει στο νοσοκομείο.

Μετά την διαδικασία των πέναλτι, πρέπει να αναφέρουμε και ένα περίεργο στατιστικό για το “τριφύλλι”. Όπως προαναφέραμε φέτος ο Παναθηναικός έχει πάει στα πέναλτι σε τρεις αγώνες. Σε κάθε αγώνα λοιπόν είχε και ξεχωριστό τερματοφύλακα. Στον αγώνα κόντρα στην Μαρσέιγ, τον Μπρινιόλι. Κόντρα στον Ολυμπιακό, τον Λοντίγκιν και τώρα με τον ΠΑΟΚ τον Ντραγκόφσκι.

Πλέον ο Παναθηναικός είναι η πρώτη ομάδα για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Θα μάθει τον αντίπαλό του από τον άλλον ημιτελικό ανάμεσα σε Άρη και Παναιτωλικό, με τους Θεσσαλονικείς να αποτελούν το φαβορί μετά από την νίκη τους στο Αγρίνιο. Όμως τα φαβορί δεν έχουν σημασία στο ποδόσφαιρο. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι όποιο και αν είναι το ζευγάρι του τελικού, κάθε ομάδα θα τα δώσει όλα για να το κατακτήσει.