Οι 5+1 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές του Άρη

Ο Άρης, στα 110 χρόνια ύπαρξης, κατάφερε να πραγματοποιήσει μερικές σπουδαίες ευρωπαϊκές βραδιές. Ας θυμηθούμε 6 από αυτές.

Η Επίσκυρος, κάνει ένα μικρό ταξίδι πίσω στον χρόνο, θυμίζοντας μας τους 5+1 μεγαλύτερους αγώνες που έκαναν τους «κιτρινόμαυρους» ευρύτερα γνωστούς στο ευρωπαϊκό στερέωμα.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ – ΑΡΗΣ 0-3

Στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου UEFA για τη σεζόν 1979-1980, ο Άρης κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ιταλική Περούτζια, η οποία στο προηγούμενο πρωτάθλημα είχε τερματίσει στη 2η θέση. Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, οι παίκτες του Πέπε Σάσια ταξίδεψαν στο καυτό «Ρενάτο Κούρι» προκειμένου να διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο αγώνας αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, με τους «κιτρινόμαυρους» να κυριαρχούν στο γήπεδο, παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο. Τα τέρματα των Κούη, Σεμερτζίδη και Ζήνδρου «υπέγραψαν» έναν τεράστιο θρίαμβο για τους Θεσσαλονικείς.

ΑΡΗΣ – ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 3-3

Έπειτα από την σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Περούτζια, ο Άρης κληρώθηκε με την ισχυρή Σεντ Ετιέν για τον τρίτο γύρο του θεσμού. Οι «Στεφανουά» διέθεταν στις τάξεις τους τον Μισέλ Πλατινί ενώ τέσσερα χρόνια νωρίτερα, έφτασαν μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, όπου έχασαν από την Μπάγερν Μονάχου. Το πρώτο ματς είχε λήξει 4-1 υπέρ των Γάλλων. Στο καυτό «Χαρίλαου», όπου 32.000 θεατές πραγματοποίησαν μία απίστευτη ατμόσφαιρα, διεξήχθη ένας από τους ομορφότερους αγώνες που έχει παρακολουθήσει ποτέ φίλαθλος του Άρεως. Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ στο 8′ με τον Λαριός, ωστόσο οι παίκτες του Σάσια αντέδρασαν και πέτυχαν την ισοφάριση με τον Ζήνδρο. Μετά το πέρας της ανάπαυλας, η Σεντ Ετιέν ανέκτησε το προβάδισμά της με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζιμακό ενώ στο 80′ έκανε το 3-1 με τον Ρεπ. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο, δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία χάρη σε τέρματα των Πάλλα και Βένου.

ΑΡΗΣ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-0

Όταν ο Άρης κατάφερε να «ρίξει» στο καναβάτσο, όχι μία, αλλά δύο φορές την κάτοχο του Europa League και υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης Ατλέτικο Μαδρίτης. Τη σεζόν 2010/2011 οι «κιτρινόμαυροι» συμμετείχαν στους ομίλους της νεοσύστατης διοργάνωσης, βρίσκοντας στο διάβα τους τη Λεβερκούζεν, τη Ρόζεμποργκ και φυσικά τους «Ροχιμπλάνκος». Στο πρώτο συναπάντημα με τους Ισπανούς μέσα στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Άρης ήταν καλύτερος και κατάφερε δικαίως να κερδίσει με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμετρήσης σκόραρε ο Χαβίτο με τρομερό σουτ. Με αυτή την επικράτηση, οι Θεσσαλονικείς έκαναν ξανά γνωστό το όνομά τους στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΡΗΣ 2-3

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε την ευκαιρία να πάρει μια άτυπη εκδίκηση από τον Άρη. Λογάριασε όμως χωρίς τον ξενοδόχο. Στη 1 Δεκεμβρίου του 2010, η ελληνική ομάδα ταξίδεψε στην Ισπανική πρωτεύουσα για να αντιμετωπίσει ξανά την Ατλέτικο. Με «οδηγό» το 1-0 του «Κλεάνθης Βικελίδης», η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ πήρε προβάδισμά στο 2ο λεπτό, χάρη σε τέρμα του Σέρχιο Κόκε. Σταδιακά όμως, οι «Ροχιμπλάνκος» ανέβασαν στροφές και έκαναν την ανατροπή με τους Φορλάν και Αγουέρο. Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης βγήκε με άλλον αέρα και αυτό φάνηκε στο 52′ όταν ο Κόκε σκόραρε με πέναλτι για το 2-2, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Δεν έμεινε όμως εκεί. Είχε την ευκαιρία για να πετύχει μία ιστορική νίκη όχι μόνο για τον σύλλογο, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Και το έπραξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Στο 81ο λεπτό, ύστερα από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Λαζαρίδης από κοντά έγραψε το τελικό 3-2 προκαλώντας πανζουρλισμό στις κερκίδες όπου βρισκόταν περίπου 6.000 «κιτρινόμαυροι». Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας σε Ισπανικό έδαφος και αυτή συνοδεύτηκε με τεράστια πρόκριση στους «32» του θεσμού.

ΑΡΗΣ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΥ 0-0

Εκεί, αντιμετώπισε την αγγλική Μάντσεστερ Σίτυ. Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο Χαρίλαου, οι παίκτες του Άρεως κοίταξαν στα μάτια το μεγάλο φαβορί και πήραν μία πολύτιμη ισοπαλία. Το 0-0, έδινε μεγάλες ελπίδες για την πρόκριση στους «16». Ωστόσο, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στην ρεβάνς του «Έτιχαντ» επικρατώντας με σκορ 3-0. Αυτή η πορεία θα παραμείνει στη συνείδηση όλων των φιλάθλων του Άρεως ως η μεγαλύτερη στην ιστορία του συλλόγου.

ΑΡΗΣ – ΜΟΛΝΤΕ 3-1

Ο Άρης, τη σεζόν 2019/2020, επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από μια μακρά περίοδο αποχής. Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, κλήθηκε να αγωνιστεί κόντρα στη Νορβηγική Μόλντε. Στον πρώτο αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» απογοήτευσαν και ηττήθηκαν με το «βαρύ» 3-0. Η καθοριστική ρεβάνς ήταν προγραμματισμένη ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Αρκετοί φίλαθλοι της ομάδας παρευρέθησαν στο γήπεδο προκειμένου να στηρίξουν τους παίκτες, πάρα την ήττα στη Νορβηγία. Κάνοντας μία εμφάνιση-όνειρο, οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Στο 37ο λεπτό, ο τραυματίας Δεληζήσης σκόραρε με κεφαλιά, κάνοντας τον κόσμο να ελπίζει στη μεγάλη ανατροπή. Και πράγματι, οι παίκτες του Άρεως τα έδωσαν όλα για να πετύχουν τον στόχο τους, χάνοντας ανεπανάληπτες ευκαιρίες. Μέχρι το 84ο λεπτό. Όταν ο Νικολάς Ντιγκινί με κεφαλιά έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο, μία αδράνεια της άμυνας, έδωσε τη δυνατότητα στον Μπολί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, «γκρεμίζνοντας» τα όνειρα του Άρη για την πρόκριση.