Όπου φτωχός και η μοίρα του

Ένα must win παιχνίδι για τον Παναιτωλικό διεξήχθη χθες στο Αγρίνιο απέναντι στη Λαμία, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σημαντικό “διπλό”.

Ένας ματς που ίσως κρίνει τον αγώνα των Play-offs, πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Λαμία με τους Φθιωτούς να ξεφεύγουν όλο και περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρώτο μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Φθιώτιδας να προηγείται μόλις στο 11′. Ο Καρλίτος βρίσκει όμορφα τον Μάλτσι, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Καπίνο. Η ομάδα του Αγρινίου προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί, φτάνοντας πολύ κοντά στο 0-2 με τον Καρλίτος εις διπλούν. Το τέλος του πρώτου μέρους επιφύλασσε μια σπάνια φάση. Χουάνπι και Καρέλης είδαν τις προσπάθειες τους να σταματάνε στο οριζόντιο δοκάρι, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσουν σε ένα τόσο καίριο χρονικό σημείο όπως το 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναιτωλικό, βρίσκοντας γκολ με τον Μαυρία στα πρώτα δευτερόλεπτα. Οι παίκτες “οπλίστηκαν” με αισιοδοξία για την ανατροπή. Η προσπάθεια για αυτήν ξεκίνησε, δίχως όμως να υπάρχει κάποια πολύ σημαντική φάση. Αποκορύφωμα των γηπεδούχων ήταν η κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο στο 80′ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (το τρίτο για τον Παναιτωλικό) με τον Μαυρία να αστοχεί έπειτα από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα η Λαμία με ένα σουτ του Νούνεζ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου. Έτσι, έβαλε τη βάση για ένα ακόμα μεγάλο “διπλό” τη φετινή χρονιά. Τα τελευταία λεπτά δεν είχαν κάτι το αξιοσημείωτο, με τα “καναρίνια” να γνωρίζουν την 4η σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα, και να παραμένουν στα πολύ χαμηλά.

Για άλλη μια φορά ο Καπίνο πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, που ομολογουμένως φέρει ευθύνη και στα δύο γκολ που δέχθηκε. Προβληματίζει το πόσο εύκολα μπορεί να σκοράρει κάποιος απέναντι στους Αγρινιώτες. Ακολουθεί ο επαναληπτικός για το κύπελλο και μια πολύ σημαντική έξοδος στον Βόλο. Παιχνίδια που ίσως θα κρίνουν την έκβαση της σεζόν σε πολύ μεγάλο βαθμό.