ΠΑΟ Ρουφ 1-4 Απόλλων Σμύρνης: Χρυσό χατ-τρικ Μωραΐτη | Superleague 2 | Episkyros

ΠΑΟ Ρουφ 1-4 Απόλλων Σμύρνης: Χρυσό χατ-τρικ Μωραΐτη

Η διαφορά ποιότητας φάνηκε από την αρχή και ο Απόλλωνας πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη κόντρα στον ΠΑΟ Ρουφ.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Χαλίμι, που κέρδισε ο ίδιος, ενώ ένα λέπτο πιο πριν ο Τσελεπίδης είχε σκοράρει με κεφαλιά αλλά το γκολ είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ. Ο Ρουφ όμως βρήκε απάντηση με τον Κυριαζή στο 24ο λεπτό εκμεταλλευόμενος την λανθασμένη αμυντική λειτουργία του Απόλλωνα. Παρά την ανωτερότητα του Απόλλωνα ο Ρουφ το πάλεψε μέχρι το ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάτσης αποφάσισε να κάνει αλλαγές. Μια από αυτές ήταν και είσοδος του Παναγιώτη Μωραΐτη. Ο Μωραΐτης όπως αποδείχθηκε ήτανε καθοριστικός στην εξέλιξη του ματς καθώς μέχρι το 60ο λεπτό είχε σημειώσει χατ-τρικ! Συγκεκριμένα σημείωσε το 1-2 στο 48ο λεπτό μετά από ασίστ του Καρίμ (ντεμπούτο για τον Γκανέζο φορ) ενώ προσέθεσε άλλα δύο τέρματα στο 57ο και 60ο λεπτό. Το υπόλοιπο ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Μωραϊτη όμως να έχει ευκαιρία και για ένα ακόμα τέρμα καθώς βρήκε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαλίμι στο 85ο λεπτό.

Επόμενο ματς για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» το ντέρμπι κόντρα στην Athens Kallithea στην Νέα Σμύρνη, ενώ για τον ΠΑΟ Ρουφ η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ηλιούπολη.