Τα σαρώνει όλα με την αρχή της νέας χρονιάς

Η ομάδα του Βόκολου πέτυχε μία καταπληκτική νίκη με σκορ 1-4 μέσα στους «Ζωσιμάδες» και συνεχίζει να πιστεύει το όνειρο των play-offs.

Οι Φθιωτοί με την αρχή της νέας χρονιάς τα έχουν σαρώσει όλα! Σε 6 αγώνες έχουν τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μόλις μόνο μία ήττα. Οι «κυανόλευκοι» καλά κάνουν και συνεχίζουν να πιστεύουν για την εξάδα, αφού βρίσκονται σταθερά σε τροχιά play-offs.

Ένα πρώτο ημίχρονο γεμάτο από γκολ

Η Λαμία από την αρχή του αγώνα ήταν εντυπωσιακή και είχε το «πάνω χέρι». Λίγα λεπτά αφότου άρχισε ο αγώνας η ομάδα του Βόκολου κέρδισε πέναλτι, όμως ο Καρλίτος έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί. Παρά το χαμένο πέναλτι η ομάδα της Λαμίας στο 20’ και στο 22’ πέτυχε δυο πανέμορφα γκολ με τον Καρλίτος και τον Αμαράλ αντίστοιχα. Όμως λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να μειώσει στο 41’ και όχι μόνο… Παραλίγο να ισοφαρίσει πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο θριαμβευτικό μέρος της Λαμίας

Με την είσοδο των δυο ομάδων στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Γιαννιώτες ήταν καλύτεροι. Παρ’ όλα αυτά η άμυνα των Φθιωτών κατάφερε να μην δεχτεί κάποιο γκολ και με τον Κοσέλεφ να είναι «τοίχος» στην εστία του. Οι Λαμιώτες στο 61’ κέρδισαν ακόμη ένα πέναλτι όμως ξανά ο Καρλίτος έχασε το πέναλτι. Ο Αθανασίου αποκρούει και στέλνει την μπάλα κόρνερ. Ύστερα από το κόρνερ, υπήρξε μια φάση διαρκείας και μετά από λάθος του τερματοφύλακα τους ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Τσιλούλη η Λαμία έκανε το 1-3. Στο 81’ μετά από μία ωραία κάθετη πάσα του Τόσιτς, ο Τσιλούλης κατάφερε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να κάνει το 1-4. Έτσι έδωσε ένα όμορφο βράδυ σε όλους τους φιλάθλους της Λαμίας, καταλήγοντας σε θρίαμβο μέσα στους «Ζωσιμάδες».

Η νίκη αυτή των Φθιωτών ήταν η 3η διαδοχική και πλέον βρίσκεται στην εξάδα. Όμως ακολουθεί ένα από τα δυσκολότερα ματς της σεζόν, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Σε αυτόν τον απαιτητικό αγώνα, η Λαμία θα παλέψει για να παραμείνει στην έκτη θέση. Θα αναγκαστεί όμως να παίξει χωρίς κόσμο στο πλευρό της, διότι θα είναι και η τελευταία αγωνιστική με τα γήπεδα κλειστά.