Στο ίδιο έργο θεατές

Η Προοδευτική βρίσκεται με την πλάτη… στον τοίχο, αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού για την Super League 2, μετά την ήττα με 2-1 από τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Άλλη μία ευκαιρία να μειώσει την απόσταση με τους ανταγωνιστές της, άφησε να περάσει η Προοδευτική, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Αιγάλεω με την ΑΕΚ Β’, την προηγούμενη αγωνιστική.

Συγκεκριμένα, το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα του Κορυδαλλού γνώρισε την ήττα από τον ΟΦ Ιεράπετρας, σε ένα παιχνίδι που εμφάνισε ξανά πολλές από τις παθογένειές της.

Χαρακτηριστικά, για άλλη μια φορά βρέθηκε να κυνηγάει από πολύ νωρίς το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τον Βουό. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στο ντέρμπι παραμονής με το Αιγάλεω, με τους “βυσσινί” να δέχονται γκολ πάλι πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Προοδευτική κράτησε μπάλα, χωρίς να καταφέρει κάτι ουσιαστικό.

Αυτό φάνηκε να αλλάζει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Μάντιτς στο 63’. Τα όνειρα των “βυσιννί” γκρεμίστηκαν δέκα λεπτά αργότερα όμως, με τον διαιτητή να βλέπει αντικανονική ανατροπή του Μεγαρίτη επάνω στον Μούλερ.

Ο Τσορνομάζ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 από την άσπρη βούλα και τα πνεύματα “άναψαν” με τη ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Ακολούθησε η δεκάλεπτη αποχώρηση των διαιτητών στα αποδυτήρια μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα δεν χρήζει κάποιου ιδιαίτερου σχολιασμού, καθώς ο όποιος ρυθμός υπήρχε, χάθηκε μετά τη διακοπή. Το αποτέλεσμα είναι πως μετά και από αυτή την ήττα, η Προοδευτική βυθίζεται ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφειά της, καθώς ο κίνδυνος του υποβιβασμού όλο και πλησιάζει, ενώ οι ευκαιρίες της να τον αποφύγει συνεχώς μειώνονται.