25/07/2013: Η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της Ξάνθης!

Η Ξάνθη συμπληρώνει 10 χρόνια από την πρώτη της ιστορική νίκη-πρόκριση στην Ευρώπη απέναντι στη βόρειο-ιρλανδέζικη Λίνφιλντ.

Σαν σήμερα πριν από δέκα έτη η Ξάνθη έπαιρνε την πρώτη της νίκη στην Ευρώπη! Μάλιστα αυτή η ιστορική πρόκριση επιτεύχθηκε υπό πολύ δύσκολες συνθήκες για τους “Ακρίτες”. Και αυτό διότι πέραν της ήττας του ΑΟΞ στο πρώτο σκέλος με 0-1, η ομάδα αγωνιζόταν στη ρεβάνς από το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Ο αγώνας

Αλλά ας τα πιάσουμε από την αρχή. Η Ξάνθη έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και ο Μαρσελίνιο μόλις στο 27′ σκόραρε ένα όμορφο τέρμα μετά από μια εξαιρετική ασίστ του Μάνταλου.

Ύστερα όμως από ένα εικοσάλεπτο περίπου, ήρθε το μεγάλο σοκ για τον ΑΟΞ (τότε Skoda Ξάνθη) με τον Φλίσκα να αποβάλλεται με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίνφιλντ ισορρόπησε αρκετά και έχασε αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση αλλά ο Κυριακίδης δήλωσε βροντερό “παρών” σε πολλές στιγμές. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος. Η Λίνφιλντ αναμενόμενα έφτασε στην ισοφάριση στο 99′ με τον Γκόλτ.

Οι «Ακρίτες» ωστόσο δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να σημειώσουν το χρυσό γκολ στο 105′ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μαρσελίνιο, υπογράφοντας με αυτόν τον τρόπο την ιστορική-παλικαρίσια πρόκριση στον επόμενο γύρο προκριματικών του Europa League.

Τα highlights

Αυτή η μέρα ήρθε να μας υπενθυμίσει πόσο σημαντική είναι για το ελληνικό ποδόσφαιρο η Ξάνθη. Σαφώς πέραν της πορείας της εντός και εκτός συνόρων έχει να επιδείξει και εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν από εκεί και πλέον πρωταγωνιστούν στην Ελλάδα. Δίκαια λοιπόν αυτή η ιστορική νίκη μας θυμίζει ότι η Ξάνθη είναι μία από τις μεγαλύτερες επαρχιακές ομάδες στον ελληνικό χώρο.