Απόλλων Σμύρνης 1-0 ΑΕΚ Β’: Άξιζε τη νίκη και την πήρε

Κόντρα στη δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ, η ομάδα του Απόλλωνα είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και κατάφερε να νικήσει με 1-0, ξεκινώντας “με το δεξί” το πρωτάθλημα της SL2.

Η εικόνα του Απόλλωνα ήταν βελτιωμένη σχετικά με το προηγούμενο επίσημο ματς κόντρα στην Κηφισιά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Η ΑΕΚ Β’ εκφραζόταν κυρίως με τον Τζούντα Γκαρσία ενώ ο Απόλλωνας απειλούσε κυρίως με σέντρες προς την περιοχή. Έτσι βρήκε και γκολ με τον Σίγκνιεβιτς στο 36ο λεπτό να σκοράρει μετά από σέντρα από εκτέλεση φάουλ του Χαλίμι. Το τέρμα ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, χωρίς τα ριπλέι να δικαιολογούν αυτήν την απόφαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και ενώ ο Γκαρσία αποχώρησε αλλαγή ως τραυματίας, ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του και ήταν όλο και πιο απειλητικός, καταφέρνοντας στο 87ο λεπτό να βρει το πολυπόθητο γκολ με κεφάλια του Ντομίνγκες μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λούσινγκερ. Μάλιστα ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις και για δεύτερο γκολ, με τον Εσπάνια να μην μπορεί να στείλεις εξ επαφής την μπάλα στα δίχτυα μετά από σεντρα του Οντόνε.

Επόμενο ματς για τον Απόλλωνα κόντρα στον Ηρόδοτο εκτός έδρας, με σκοπό το 2/2, ενώ η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ θα διεκδικήσει τους πρώτους της βαθμούς κόντρα στην Ηλιούπολη.