Απόλλων Σμύρνης 1-1 ΟΦ Ιεράπετρας: Οπισθοχώρησε και το μετάνιωσε…

Με στραβοπάτημα στο κυνήγι της πρώτης θέσης και της Κηφισιάς ξεκίνησε η 3η θητεία του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο του Απόλλωνα, καθώς για ακόμα μια φορά η «ελαφρά ταξιαρχία» δεν κατάφερε να κερδίσει στην Νέα Σμύρνη.

Αυτή είναι η 4η σερί αναμέτρηση που ο Απόλλωνας δεν κερδίζει στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης(1 ήττα από Καλαμάτα, 3 ισοπαλίες με Αιγάλεω, Καλλιθέα και Ιεράπετρα) και «φωνάζει» το πόσο πολύ πονάει την ομάδα η απομάκρυνσή της από την φυσική της έδρα.

Στα του αγώνα τώρα. Η Ιεράπετρα μπήκε καλύτερα στο ματς αλλά ο Απόλλωνας γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και στην συνέχεια πήρε τα ηνία, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κυρίτση να αποκρούει θεαματικά προσπάθειες των Κουάδρα και Φατιόν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με την Ιεράπετρα να απειλεί πρώτη, με τον Μηλιώτη να χάνει μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ που απέκρουσε ο Κότσαρης. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πάλι ανέβασε ρυθμό και στο 63ο λεπτό βρήκε το γκολ με τον Μωραΐτη, μετά από πολύ έξυπνο γύρισμα του Καρίμ, να πλασάρει ωραία νικώντας τον Κυρίτση για το 1-0. Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν χωρίς λόγω και αιτία. Η Ιεράπετρα βρήκε χώρο και η επιλογή του Βοσνιάδη να μην βάλει μέσα ένα παραπάνω χαφ, εκεί που υπήρχε κενό ενώ ταυτόχρονα έπαιζε με δύο φορ, πλήγωσε την ομάδα αφού στο 82ο λεπτό ο Κατάλντι ισοφάρισε με ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Επόμενο ματς για τον Απόλλωνα το ντέρμπι κόντρα στην κορυφαία φέτος Κηφισιά στο Δημοτικό Στάδιο της Ηλιούπολης, όπως ανακοινώθηκε από την προκύρηξη ενώ ο ΟΦ Ιεράπετρας αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ηλιούπολη.