Απροετοίμαστος ΟΦΗ στο Περιστέρι

Ο ΟΦΗ «κατέβηκε» στο ματς του Περιστερίου με δύο επιθετικούς, τον νεο-αποκτηθέντα Ντικό και τον νεαρό Θεοδοσουλάκη, που ανακοινώθηκε λίγο πριν την αποστολή της Κρητικής ομάδας, λόγω των τραυματισμών των Τσιλιανίδη και Ντουρμισάι της τελευταίας στιγμής, ενώ και των Γρίβα – Καμάου που γνωρίζουμε εδώ και καιρό.

Ωστόσο, ο Νιόπλιας επέλεξε το σύστημα 4-3-3, χρησιμοποιώντας τους Νέιρα και Μπουζούκη στις θέσεις των εξτρέμ. Αν και έχουμε δει και τους δύο σε αυτό το ρόλο στο παρελθόν, ο Νέιρα πάντα «χανόταν» στα άκρα, ενώ ο Μπουζούκης δεν μπορεί να ανταποκριθεί όπως θέλει σε αυτό το «πόστο».

Στην ενδεκάδα προστέθηκαν και οι Στίβενς – Λάρσον, παίκτες που βρίσκονται στο Ηράκλειο για δύο και μία εβδομάδες αντίστοιχα, ενώ οι ίδιοι δεν γνωρίζουν τον τρόπο «λειτουργίας» των συμπαικτών τους.

Μια ομάδα τελείως απροετοίμαστη, και ο λόγος αυτού είναι η καθυστερημένη ενίσχυση. Αν και, όπως γράφεται από πολλούς και ισχύει, «δεν κρίνεται τίποτα από την πρώτη αγωνιστική», οι άνθρωποι της διοίκησης θα πρέπει να κινηθούν πιο γρήγορα. Στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό χρειάζεται τη νίκη, όσο δύσκολο κι αν είναι, γιατί θα βοηθήσει και τους ποδοσφαιριστές ψυχολογικά για τη συνέχεια.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο, η ομάδα, αν και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Νέιρα, δεν κατάφερε να το διατηρήσει χάνοντας κατά κράτος, όπως δηλαδή και ο Γιοχού στο πρώτο γκολ του Τζαβίδα μερικά λεπτά αργότερα. Η συνέχεια έγινε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουνίθ να κάνει το 2-0, ενώ ο ίδιος έχασε πέναλτι στο έκτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 73’ τα τέρματα της ομάδας του Περιστερίου έγιναν τρία με τον Κιάρτανσον, με τον Κλωναρίδη να «σκοράρει χατ τρικ» στις ασίστ, ενώ όλες έγιναν στην πλάτη του Μπαλογιάννη που έκανε ένα πολύ κακό ματς αμυντικά.