Ατρόμητος, ο νέος «Φονιάς των γιγάντων»!

Ο Ατρόμητος έπειτα από την σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού, κατάφερε να φέρει μία ισοπαλία που μπορεί να κρίνει την κούρσα του τίτλου.

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ο Ατρόμητος υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού με σκορ 3-2 τη προηγούμενη αγωνιστική. Οι “ερυθρόλευκοι” από την άλλη, προέρχονταν από τη δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί του Πανσερραϊκού με σκορ 0-1.

Το πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πάτησε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας εξ αρχής να επιβάλει το ρυθμό του. Αντίθετα ο Ατρόμητος, μπήκε με αμυντική διάθεση απέναντι σε μια ισχυρότερη φαινομενικά ομάδα. Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση είχαν οι Πειραιώτες, με το Ντάνιελ Ποντένσε στο 4΄ να επιχειρεί ένα δυνατό διαγώνιο σουτ και η μπάλα να σταματάει τελικά πάνω στο σώμα του Ντε Μπόκ. Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό σε ρόλο επιτιθέμενου και τον Ατρόμητο σε ρόλο αμυνόμενου. Στο 27’ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ. Ο Βαλένσια σεντράρει και ο Γιουμπιτάνα στοχεύει με καρφωτή κεφαλιά τη δεξιά γωνία της εστίας του Πασχαλάκη, αλλά αστοχεί. Χωρίς να αλλάξει κάτι και με την ίδια εικόνα να επικρατεί, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (0-0), έπειτα από δύο λεπτά καθυστερήσεων.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ευκαιρία με το “καλημέρα” για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ. Ο Γιόβετιτς σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα. Τεράστια ευκαιρία στο 54’ για τον Ατρόμητο να ανοίξει το σκορ με διπλή ευκαιρία του Γιουμπιτάνα. Στο 75’, κόρνερ για τον Ολυμπιακό με τον Καρβάλιο να σεντράρει και τον Ρέτσο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με τη λευκή ισοπαλία, έπειτα από πέντε λεπτά έξτρα χρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Αντίθετα ο Ατρόμητος παραμένει αήττητος για έναν ακόμα αγώνα. Συνολικά εννέα συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα, διατηρώντας το ρεκόρ του από την έλευση του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ατρόμητος (4-2-3-1): (Σ. Ίλιτς) Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ιμερέκοφ, Τζαβέλλας, Ντε Μπόκ, Γκονθάλεθ © (Φριτζόνσον 68’), Έρλινγκμαρκ, Κουέν (Κιβρακίδης 85’), Γιουμπιτάνα (Ρομπάϊγ 68’), Βαλένσια (Βέργος 77’), Αθανασίου

Ολυμπιακός (4-3-3): (Καρβαλιάλ) Πασχαλάκης, Ροντινέϊ, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Καρβάλιο, Μπρίνιτς (Γιόβετιτς 46’), Μασούρας ©, Ποντένσε, Ελ Κααμπί