Στο ίδιο έργο θεατές

Σε ένα όμορφο απόγευμα Σαββάτου, οι φίλοι του Ιωνικού έφυγαν για άλλη μια φορά με γλυκόπικρη γεύση από το γήπεδο, καθώς οι γαλανόλευκοι δεν έχασαν αλλά έμειναν μακριά από τη νίκη. Τελευταίο τρίποντο (τόσο σε επίσημα όσο και σε ανεπίσημα ματς) ήταν εντός έδρας στην τελευταία αγωνιστική των play-out με αντίπαλο την ομάδα του Αγρινίου.

Ο Ιωνικός μπήκε φορτσάτος στον αγώνα και στο έκτο λεπτό, έπειτα από ωραία συνεργασία του Αοσμάν με τον Μάντζη, ο Έλληνας επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Στεργιάκη. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα, αλλά από το 15′ περίπου και μετά ο Παναιτωλικός είχε τόσο την κατοχή, όσο και τις ευκαιρίες, με τις περισσότερες να καταλήγουν σε κόρνερ είτε στα χέρια του Λευτέρη Χουτεσιώτη. Στο 30’, ύστερα από χέρι του Γιώργου Μύγα, ο Νίκος Καρέλης εκτέλεσε σωστά από τα 11 μέτρα και έφερε το ματς στα ίσα. Το ημίχρονο έληξε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και από τις δύο πλευρές.

Ενώ όλα ήταν έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο κεντρικός αμυντικός του Ιωνικού, Ούγκο Σόουζα, ένιωσε ζαλάδα εξαιτίας ενός χτυπήματος στο κεφάλι που είχε δεχτεί κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και την θέση του πήρε ο Χοσέ Κάνιας. Ο Ισπανός χαφ άλλαξε θέση με τον Ρομαό, ο οποίος για το υπόλοιπο του παιχνιδιού αγωνίστηκε πλάι στον Τσιγκρίνσκι. Να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που αγωνίσθηκε ο Σόουζα ήταν στις 16 Οκτωβρίου του 2021!.

Ο Ιωνικός μπήκε πάλι πιο συγκεντρωμένος, αλλά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα η ομάδα του Αγρινίου προσαρμόστηκε, έχοντας και δύο σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Ο Ιωνικός απέκτησε την κατοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ απειλήθηκε μόλις μία φορά μέχρι το τέλος του αγώνα. Η μεγαλύτερη φάση για τους Νικαιώτες ήρθε στο 79’ με τον Σεμπά, έπειτα από φάση διαρκείας που έστειλε την μπάλα άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο 30χρονος Βραζιλιάνος ήταν μία από τις αλλαγές του προπονητή, αφού είχε πάρει την θέση του Ελευθεριάδη στο 56’, ενώ στιγμές νωρίτερα ο Αίας Αοσμάν πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου αντί του Μεντόζα, ο οποίος στιγμές αργότερα βρήκε το δοκάρι. Τέλος, στο 86′ τις θέσεις των Μύγα και Μάντζη πήραν οι Αντούνιες και Ιωαννίδης αντίστοιχα, με τον Μύγα να αποχωρεί με ενοχλήσεις. Αξιοσημείωτο είναι πως ο Ρομαό που είχε δεχτεί χτύπημα στο κεφάλι δεν έγινε αλλαγή με τον πάγκο των γηπεδούχων να του δίνει να πιει Ντεπόν ώστε να συνεχίσει τον αγώνα.

Έπειτα το πέρας των τεσσάρων λεπτών των καθυστερήσεων, ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στον αγώνα. Ο Σπανός δήλωσε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα την ίδια στιγμή που οι οπαδοί του Ιωνικού ενθάρρυναν τους παίκτες εν όψη της συνέχειας. Επόμενο παιχνίδι για τους Νικαιώτες είναι στην Κρήτη με τον ΟΦΗ, το Σάββατο στις 18:30 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, αντίπαλος που βρίσκεται πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.