Ελλάδα – Σερβία 0-2: Ήττα και πιθανός υποβιβασμός

Τέταρτη ήττα της Εθνικής γυναικών και πιθανός υποβιβασμός στην τρίτη κατηγορία του UEFA Women’s Nations League.

Η Εθνική Ελλάδας έκανε ακόμα μία ήττα στην Β’ κατηγορία του UEFA Women’s Nations League, αυτή τη φορά από τη Σερβία (0-2) στον αγώνα του «Γεντί Κουλέ» στο Ηράκλειο, με τον κόσμο να βρίσκεται ξανά στο πλάι στις γυναίκες, που πλέον έχουν κάνει μόνιμη έδρα τους το γήπεδο του ΟΦΗ, έπειτα και από την επιτυχία από τα ματς του Οκτωβρίου (27 & 31/10) με την Ουκρανία.

Τα γκολ της ήττας μπήκε στο 45′ και στο 89′ αντίστοιχα, με το πρώτο να σκοράρει η Μιγιάτοβιτς, μετά από συρτή σέντρα στην καρδιά της περιοχής και την Πόλτσακ να της πλασάρει λίγο πιο πίσω, για να σουτάρει ελεύθερη. Το δεύτερο γκολ της Σερβίας έβαλε η Πόλτσακ από απευθείας κόρνερ, η οποία αναδείχθηκε και MVP του αγώνα, καθώς έβαλε γκολ και έκανε ασίστ.

Η εθνική μας προσπάθησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα να σκοράρει, όμως οι Ελληνίδες δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ.

Στο γήπεδο βρέθηκαν και φίλοι της Σερβίας, ενώ στο τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες δέχτηκαν θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής της εθνικής, Αλέξανδρος Κατικαρίδης, μάζεψε σε κύκλο τις αθλήτριές του και τις εμψύχωσε και για τη συνέχεια.

Παρακάτω οι εθνικοί ύμνοι των ομάδων:

Κορυφαίες Στιγμές

Πέρα από το γκολ της Σερβίας με την Μιγιάτοβιτς στο 45′, το πρώτο ημίχρονο δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο, παρά μερικές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με τις τελικές ευκαιρίες να μην είναι πάνω από τρεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για κάποιο γκολ, με τις φιλοξενούμενες να το βρίσκουν, όμως οι γηπεδούχες ενώ έβγαζαν αντεπιθέσεις, δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις φάσεις.

Αρνητικά

Όπως και στα παιχνίδια με την Ουκρανία, οι παίκτριες στην επίθεση δεν έκαναν πολλές κινήσεις, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ευκαιρίες που να προέκυπταν από προωθημένες μπαλιές.