Περίπατος με πολλά μποφόρ

Η καταιγιστική Ένωση “άλωσε” το Περιστέρι, πετυχαίνοντας πέντε τέρματα και βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί του Σάσα Ίλιτς!

Ο Ατρόμητος υποδέχθηκε την ΑΕΚ για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Superleague 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από την επιβλητική νίκη-πρόκριση με 4-0 επί της Λάρισας για το Κύπελλο Ελλάδος (συνεχίζοντας το αήττητο σερί του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο των Περιστεριωτών), ενώ ο Δικέφαλος από ήττα-αποκλεισμό με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι από τον Άρη στο Χαριλάου.

Γκολ στα 80 δευτερόλεπτα

Στο πρώτο μέρος η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 0-1, όταν ο Πήλιος πάτησε στη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, σέρβιρε στον Πόνσε κι εκείνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄. Δεύτερο γκολ για την Ένωση στο 15΄, με το Γκατσίνοβιτς να πατάει στη μεγάλη περιοχή των Περιστεριωτών, να σεντράρει και με προβολή ο Πόνσε να χρίζεται εκ νέου σκόρερ γράφοντας το 0-2. Τρίτο γκολ για την ασταμάτητη ΑΕΚ στο 35΄με τον Κάλενς να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσούμπερ. Στο 42΄ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Βέργο να μην μπορεί να κερδίσει εντός μεγάλης περιοχής με σουτ τον Στάνκοβιτς. Έπειτα από ένα λεπτό καθυστερήσεων οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-3 και την ΑΕΚ να κυριαρχεί ξεκάθαρα στον αγωνιστικό χώρο.

Χατ-τρικ Πόνσε

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια, με τον Ατρόμητο να αδυνατεί να συνέλθει μετά από το “στραπάτσο” του πρώτου μέρους και την ΑΕΚ να συνεχίζει να απειλεί, ώστε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Τέταρτο γκολ για την Ένωση στο 58΄με τον Πόνσε (που λίγο έλειψε να το χάσει), με διπλή ευκαιρία έπειτα από σέντρα του Ρότα, ο Αργεντίνος πέτυχε χατ τρίκ κερδίζοντας τον Τσιντώτα. Στο 66΄, 0-5 για τους κιτρινόμαυρους με τον Γιόνσον να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση του Πήλιου. Στο 73΄, δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Ατρομήτου
στο ματς, με τον Αντζιέλσκι να κάνει την κεφαλιά και τον Στάνκοβιτς να αποκρούει, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Χωρίς να αλλάξει κάτι, με τον Δικέφαλο να έχει “κατασπαράξει” τον Ατρόμητο στην κυριολεξία, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε έπειτα από δύο λεπτά καθυστερήσεων, με την Ένωση να δείχνει να είναι κάτι παραπάνω από ζωντανή, στην κούρσα του τίτλου.