Προοδευτική 0-3 Απόλλων Σμύρνης: Καθάρισε από το ημίχρονο ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση και το επιβεβαίωσε κόντρα στην βελτιωμένη στα τελευταία ματς Προοδευτική. Το πρώτο γκολ μάλιστα ήρθε πολύ νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό με ωραίο σκάψιμο του Μωραΐτη μετά από λάθος γύρισμα του Πότσι προς τα πίσω στον Αστρά.

Το 0-2 ήρθε πάλι από λάθος των γηπεδούχων. Ο Χαλίμι έβγαλε μία εξαιρετική πάσα προς τον Κουάδρα και εκεί που φαινόταν πως ήλεγχε την μπάλα ο Πάβλας, ο αμυντικός της Προοδευτικής έχασε την μονομαχία από τον Αργεντίνο εξτρέμ του Απόλλωνα, ο οποίος προσπέρασε τον Αστρά και σε κενή εστία σημείωσε το 0-2.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε μόλις στο 42ο λεπτό με εξαιρετική σέντρα του Χαλίμι εντός περιοχής και ακόμη πιο ωραία κεφαλιά του αρχηγού Φατιόν που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του τέρματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική μπήκε ανεβασμένη, είχε ευκαιρίες, με μεγαλύτερη ένα βολέ του Μάντιτς που όμως απέκρουσε θεαματικά ο Κότσαρης, αλλά ο Απόλλωνας αμύνθηκε καλά και στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι σβήνοντας τον ρυθμό. Το υπόλοιπο ματς ήταν σαν αγγαρεία, ένα παράπονο που έκανε και ο Γιάννης Τάτσης στην συνέντευξη τύπου.

Επόμενο ματς για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» κόντρα στον εξαιρετικό φέτος ΟΦ Ιεράπετρας στην Νέα Σμύρνη, ενώ η Προοδευτική αντιμετωπίζει την Ηλιούπολη εκτός έδρας.