5/5 και το τριφύλλι συνεχίζει ακάθεκτο

Για ακόμα μια αγωνιστική ο Παναθηναϊκός ήταν κυριαρχικός στον αγωνιστικό χώρο και πήρε αυτό που άξιζε. Το πέμπτο συνεχόμενο τρίποντο για τη φετινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες του Κώτσιρα, του Μάγκνουσον, του Χουάνκαρ (μπήκε στο δεύτερο μισό), του Σένκεφελντ (μπήκε προς το τέλος), αλλά και την αποχώρηση του Σπόραρ στη μέση του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να πάρει ακόμα μία νίκη σε μία γεμάτη λεωφόρο.

Οι πράσινοι δημιούργησαν ευκαιρίες, δεν απειλήθηκαν και με έναν Αιτόρ από άλλον πλανήτη έφτασαν στην 5η συνεχόμενη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αιτόρ έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ πέρασε την μπάλα ανάμεσα από το τείχος και την έστειλε στο πλεκτό του γκολκίπερ της ηπειρωτικής ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο του Μπερνάρ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να πετύχει και άλλο γκολ για να τελειώσει γρήγορα το παιχνίδι. Στο 55ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ, ο Αιτόρ εκτέλεσε και σημείωσε το δεύτερο του τέρμα, έπειτα από λάθος αντίδραση του τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννενα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννενα έσπευσαν να τον παρηγορήσουν όπως μάλιστα και ο Φώτης Ιωαννίδης. Με το σκορ να είναι στο 2-0 ο Παναθηναϊκός δεν έριξε το ρυθμό και βρήκε και τρίτο τέρμα έπειτα από ατομική ενέργεια του Αιτόρ ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε απέναντι στον νεαρό γκολκίπερ της ομάδας του Στάικου.

Έτσι λοιπόν, ο αγώνας έληξε με το σκορ στο 3-0 και ο Παναθηναϊκός έφτασε τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Τώρα υπάρχει η διακοπή για τις εθνικές ομάδες και μετά ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι στην Τούμπα…

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός προχωρά φέτος σε μια πολύ όμορφη ενέργεια, αφού βραβεύει σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι παίκτες που έχουν «γράψει» ιστορία με τον Σύλλογο και τα ονόματά τους βρίσκονται στην εμφάνιση της ομάδας.
Στο ημίχρονο του ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η σειρά των Άγγελου Μπασινά, Ρενέ Χένρικσεν, Στράτου Αποστολάκη και Τάκη Φύσσα, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τον κόσμο στις εξέδρες και ήταν εμφανώς συγκινημένοι.

Ο κόσμος του “τριφυλλιού” συνεχίζει τις δυναμικές παρουσίες στα εντός έδρας παιχνίδια, στηρίζοντας την προσπάθεια που γίνεται φέτος για επιστροφή στις “παλιές δόξες” του συλλόγου, με πρωταθληματικές πορείες.