ΑΕ Κηφισιάς 2-3 Απόλλων Σμύρνης: Τεράστιο “διπλό” που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι της κορυφής

Ο Απόλλωνας απέδειξε ότι είναι εδώ και θα παλέψει για την άνοδο μέχρι το τέλος.

Στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου είδαμε ενα εξαιρετικό ματς με πολλά γκολ και φάσεις.

Μάλιστα το πρώτο γκολ ήρθε πολύ νωρίς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μωραΐτης μετά από ασίστ του Κουάδρα σημείωσε το 0-1. Σε 1-1 ισοφάρισε η Κηφισιά με την πρώτη της φάση στον αγώνα έπειτα από κεφάλια του αμαρκαριστου Γκίνι στην περιοχή του Απόλλωνα. Όμως αυτό δεν απογοήτευσε τον Απόλλωνα που βρήκε ενα υπέροχο δεύτερο γκολ με τρομερή ατομική ενέργεια του Κουάδρα που προσπέρασε τρεις παίχτες!

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε θέαμα και τελικές από το πρώτο λεπτό. Η Κηφισιά πάλι κατάφερε και ισοφάρισε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκίνι. Εκεί που ανέβαζαν στροφές οι φιλοξενούμενοι για τρίτο γκολ, ο Απόλλωνας σε μια εξαιρετική επίθεση σκόραρε με τον Μωραΐτη που έγινε και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” στην συνέχεια διαχειριστηκε σωστά το υπόλοιπο του αγώνα και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική ξεκινάει ο β’ γύρος με τον Απόλλωνα να αντιμετωπίζει εκτός έδρας στα Σπάτα την ΑΕΚ Β’, ενώ η Κηφισιά αντιμετωπίσει την Ηλιούπολη.