Αφελής για ακόμη μία αγωνιστική…

Για ακόμη μία αγωνιστική ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα ατομικά του λάθη και πλέον τίθεται, ουσιαστικά, εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο μισάωρο έδειχναν καλά στοιχεία, ενώ φαινόντουσαν ικανοί να φύγουν έστω με την ισοπαλία από τη Νέα Φιλαδέλφεια. Στα πρώτα λεπτά, ο “δικέφαλος του Βορρά” επιχείρησε να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΚ, τόσο με σουτ του Κωνσταντέλια, όσο και με την κεφαλιά του Ολιβέιρα, ωστόσο αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο τέρμα.

Στη συνέχεια, ο “δικέφαλος του Νότου” πίεσε την άμυνα του ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό με τη λάθος πάσα του Κουλιεράκη, ο Ντάντας έχασε τον έλεγχο της μπάλας και με ένα εύκολο τελείωμα ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ για την ένωση. Η καυτή έδρα των κιτρινόμαυρων, σε συνδυασμό με την εξαιρετική ποιότητα που διαθέτει η ΑΕΚ στην επίθεση, έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της και παραλίγο ο αγώνας να κριθεί από το ημίχρονο, αλλά χάρη στις επεμβάσεις του Κοτάρσκι το ματς έμεινε στην διαφορά του ενός τέρματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και οι ασπρόμαυροι έδειχναν αρχικά να αντέχουν την πίεση των κιτρινόμαυρων, τελικά δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 61′ από τον Γκατσίνοβιτς, ύστερα από ένα ακόμη λάθος, μετά από την λανθασμένη μεταβίβαση του Ράφα Σοάρες. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και η ΑΕΚ δίκαια νίκησε τον ΠΑΟΚ μετά από περίπου δυόμισι χρόνια και μεγάλωσε την διαφορά της στους 8 βαθμούς από τους Θεσσαλονικείς.

Αυτή η ήττα αποτελεί την έκτη γκέλα σε 10 αγωνιστικές, ενώ καλείται πλέον να “μαζέψει τα κομμάτια” του μέχρι την διακοπή του Μουντιάλ σε μια σειρά θεωρητικά “εύκολων” αντιπάλων για αυτόν (ΠΑΣ Γιάννινα, Ιωνικός, Βόλος). Ωστόσο, είναι δικαιολογημένη η απαισιοδοξία των φιλάθλων του δικέφαλου, καθώς η έλλειψη ποιοτικού δεκαριού και ενός σέντερ φορ με άνεση στο σκοράρισμα τον δείχνει ικανό να χάσει και άλλους βαθμούς. Μοναδική αχτίδα αισιοδοξίας αποτελεί η χρησιμοποίηση του, κατά πολλούς MVP χθες, Κωνσταντέλια, ο οποίος ήταν αρκετά κινητικός και προσπάθησε να βρει χώρους στην άμυνα της ΑΕΚ. Επίσης, ερωτηματικό για πολλούς θεωρείται το αν η σχετικά καλή του εμφάνιση -παρά το λάθος του στο δεύτερο γκολ- θα δώσει στον Λουτσέσκου το έναυσμα για την χρήση περισσότερων νέων ποδοσφαιριστών για το υπόλοιπο της σεζόν. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ΠΑΟΚ χρειάζεται επειγόντως τις νίκες στα επόμενα τρία παιχνίδια για να μην χαθεί τόσο νωρίς η διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.