Απόλλων Σμύρνης 0-2 Καλαμάτα: Μια κακή βδομάδα ολοκληρώθηκε με την πρώτη φετινή ήττα

Ο Απόλλωνας όχι μόνο δέχτηκε για πρώτη φορά γκολ αλλά ηττήθηκε και για πρώτη φορά φέτος.

Ένα ματς με λάθη, εντάσεις και πολλά προβλήματα. Ο αγώνας ήτανε επισκιασμένος από τον θάνατο του πρόεδρου του Απόλλωνα, Γιάννη Παξιβανάκη (οι παίχτες του Απόλλωνα αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια), αλλά ταυτόχρονα υπήρχε και η πιθανότητα -6 βαθμών λόγω πιθανής αντικανονικής συμμετοχής του Πατάπη στο ματς με την Επισκοπή (στον Απόλλωνα επιμένουν ότι δεν υπάρχει ανησυχία στο συγκεκριμένο θέμα).

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήτανε καλύτερος αλλά μετά από ένα τραγικό λάθος στο 27ο λεπτό του Φατιόν που γύρισε την μπάλα προς τα πίσω, σε σημείο οπου ήταν μόνο ο Ρόβας, σημειώθηκε το 0-1 με τον επιθετικό της «Μαύρης Θύελλας» να κερδίζει εύκολα τον Κότσαρη. Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλωνας είχε και δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σίγκνιεβιτς.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό η Καλαμάτα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Λουπάνο, μετά από φάση διαρκείας και από εκείνο το σημείο φάνηκε να κλειδώνει το ματς, καθώς ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να την απειλήσει ιδιαίτερα.

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς για τον Απόλλωνα στο 2022 καθώς την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να παραμένει στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας και την ΑΕ Κηφισιάς. Η Καλαμάτα στην επόμενο αγωνιστική φιλοξενεί την Ηλιούπολη.