Απόλλων Σμύρνης 5-2 Ηρόδοτος: Άνετη νίκη σε ματς “αγγαρεία”

Ο Απόλλωνας πήρε μία άνετη και αναμενόμενη νίκη κόντρα στον Ηρόδοτο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα καλή επίδοση, έβαλαν δύο γκολ με τον Μωραΐτη στο 25ο και 45ο λεπτό. Έτσι ο Μωραΐτης, που είναι και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, έφτασε τα 7 σερί ματς όπου σκοράρει με την φανέλα του Απόλλωνα, ισοφαρίζοντας ρεκόρ που κατείχε ο Ντέμης Νικολαΐδης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρόδοτο να κάνει την έκπληξη και να μειώνει σε 2-1 στο 50ο λεπτό με τον Θεωδοράκη μετά από κακή αμυντική λειτουργία των “κυανόλευκων”. Όμως, η απάντηση ήταν άμεση με τον Κοροβέση στο 54ο λεπτό να σημειώνει το 3-1 και το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στον Απόλλωνα. Ο Ηρόδοτος και πάλι όμως δεν παράτησε το ματς και στο 67ο λεπτό, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Ολλανδός Κερέμπιν σκόραρε μειώνοντας σε 3-2.

Η “ελαφρά ταξιαρχία” και πάλι ανέβασε τον ρυθμό της για να “καθαρίσει” το ματς και στο 74ο λεπτό ο Παπαγεωργίου κέρδισε πέναλτι, με τον Χαλίμι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σημειώνει το 4-2. Στην συνέχεια το ματς είχε χαμηλό ρυθμό με το τελικό σκορ να διαμορφώνει ο Μωραΐτης στο 89ο λεπτό μετά από πολύ όμορφη πάσα του Χαλίμι, με τον Έλληνα φορ να σημειώνει το δεύτερο χατ-τρικ του στο πρωτάθλημα.

Ο Απόλλωνας παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Κηφισιάς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Β’, ενώ ο ουραγός (με -11) Ηρόδοτος αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ηλιούπολη.