Ατμόσφαιρα από τα παλιά στο Σμυρνέικο ντέρμπι

Ένα πολύ όμορφο απόγευμα, βγαλμένο από άλλη κατηγορία, έλαβε χώρα χθες στη Ριζούπολη μεταξύ Απόλλωνα και Πανιωνίου!

Ο Απόλλωνας και ο Πανιώνιος αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά σε αναμέτρηση για αγώνα πρωταθλήματος εκτός της Α’ Εθνικής, αλλά η ατμόσφαιρα μόνο αυτό δεν θύμιζε. Τουλάχιστον 1000 άτομα (εκ των οποίων περίπου 350 οι Πανιώνιοι) παραβρέθηκαν στο γήπεδο της Ριζούπολης για να παρακολουθήσουν αυτήν την αναμέτρηση. Αυτό το παραδοσιακό ντέρμπι. Ένα ματς που πάντα γίνεται σε καλό και αδελφικό κλίμα.

Ένα ξεχωριστό γεγονός ήταν και η παρουσία ενός Λεβαντίνου φιλάθλου που ταξίδεψε από την Τουρκία, συγκεκριμένα τη Σμύρνη, και βρέθηκε στη Ριζούπολη για να παρακολουθήσει το προσφυγικό ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Πανιώνιο.

Ο Άντριου Σιμς που ζει στην Σμύρνη, έχει ταξιδέψει πολλές φορές στο παρελθόν στην Αθήνα για να παρακολουθήσει το συγκεκριμένο παιχνίδι των δυο συλλόγων της Σμύρνης. Μαζί με τους φιλάθλους του Πανιωνίου, είχε κρεμάσει το πανό που αναφέρει την ενθύμηση των ριζών των δυο συλλόγων και φόρεσε μαζί τα δυο κασκόλ των προσφυγικών και ιστορικών σωματείων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλωνας έψαχνε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και ο Πανιώνιος να εδραιωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Το ματς θύμισε και αγωνιστικά ντέρμπι. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τις ευκαιρίες του και προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 0-2, έπειτα από γκολ των Ιγνατίδη και Γεμιστού, ενώ ο Απόλλωνας μείωσε στο 63ο λεπτό με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίντι Σάλλα. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-2. Μάλιστα, αυτό το παιχνίδι αποτελεί την πρώτη εντός έδρας ήττα του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.

Από πλευράς γηπεδούχων υπάρχουν αρκετές φωνές για τη διαιτησία του κ. Ζήσιου-Ντούρου.