Πανιώνιος-Προοδευτική 2-1: Συνεχίζει απτόητος προς την άνοδο

Πέρασε το εμπόδιο της Προοδευτικής ο Πανιώνιος και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της ανόδου στον τέταρτο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν σε μία επικράτηση περισσότερο άνετη από αυτό που αντικατοπτρίζει το τελικό 2-1, παίρνοντας και μια άτυπη ρεβάνς για την μοναδική τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Πανιώνιο

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Κωνσταντίνου Γεωργιάδη δεν συνάντησαν πολλές δυσκολίες όσον αφορά στο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να θέσουν τις βάσεις για την νίκη. Ο Ηλίας Ιγνατίδης τους έβαλε σε θέση οδηγού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, χαμηλά στη δεξιά γωνία της εστίας του Χαλκίδη στο 16′, έπειτα από ανατροπή του Πότσι. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και είχαν κάποιες ακόμα καλές στιγμές, με κυριότερες το μονοκόματο σουτ του Αρναρέλλη στο 22′ από το ύψος της μικρής περιοχής που κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι και το διαγώνιο σκαστό σουτ του Μπουρλάκη στο 29′ που ανάγκασε σε απόκρουση τον Χαλκίδη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν για μερικά λεπτά τις γραμμές τους, δημιουργώντας ωστόσο μόνο μία υποψία ευκαιρίας στο 31′ με τον Σκαφιδά να μπλοκάρει εύκολα την κεφάλια του Τσαλίρη. Στις καθυστερήσεις ο Πανιώνιος βρήκε και δεύτερο τέρμα, όταν από ωραία κίνηση και χαμηλό γύρισμα του Αρναρέλλη, το πλασέ του Μπρέγκου κατέληξε στην απέναντι γωνία της εστίας της Προοδευτικής. Λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχοι είδαν τον Γιάννη Ποτουρίδη να περνά αναγκαστικά εκτός αγωνιστικού χώρου – λόγω τραυματισμού – με φορείο.

Διαχείριση του σκορ στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν κυρίως διαχείριση δυνάμεων και αποτελέσματος, δίχως εν τέλει να τους κοστίσει. Οι παίκτες του Ανδράλα είχαν μερικά καλά διαστήματα, σε ένα εξ αυτών βρήκαν και γκολ με κεφαλιά του Μανδαμαδιώτη που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, παρά την αρχική υπόδειξη του Κατόπη. Ό,τι αξιόλογο συνέβη σε επίπεδο δημιουργίας και ανάπτυξης στην επανάληψη προήλθε από τους φιλοξενούμενους ως επί το πλείστον με ατομικές ενέργειες του Βουργουτζή από τα αριστερά.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Νικολόπουλο λίγο μετά την συμπλήρωση των 90′ αγωνιστικών λεπτών. Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο τέρμα που δέχθηκε ο Πανιώνιος το 2024.

Ευχάριστα νέα για τους «κυανέρυθρους» ήρθαν και από την Θήβα, με την λευκή ισοπαλία του Εθνικού Πειραιά και του ΑΟ Υπάτου να ανεβάζει την διαφορά από τους Πειραιώτες και τη δεύτερη θέση στους επτά βαθμούς!