Με το “δεξί” στα μπαράζ ο Καμπανιακός

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Καμπανιακός στη πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος για την άνοδο στη Super League 2!

Με το “δεξί” ξεκίνησε η ομάδα του Καμπανιακού την παρουσία της στον Όμιλο προβιβασμού για τη Super League 2 χθες (13/5) το απόγευμα, επικρατώντας στην έδρα της επί του Αιολικού με σκορ 2-0.

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στον αγώνα

Οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Σαπάνη ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με το σφύριγμα της έναρξης και δημιούργησαν την πρώτη τους κλασική ευκαιρία μόλις στο 5‘ της αναμέτρησης όταν Ξανθόπουλος και Καθάριος Παύλος συνεργάστηκαν εξαιρετικά. Έπαιξαν το ένα-δύο με τον τελευταίο να βρίσκει τον Ιγνατίδη σε θέση βολής αλλά το πλασέ του πρώτου σκόρερ του Καμπανιακού και της Γ’ Εθνικής απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Οι “ερυθρόλευκοι” της Χαλάστρας άνοιξαν τελικά το σκορ στο 13’ του αγώνα σε μια φάση όπου ο Ξανθόπουλος βρήκε τον Ιγνατίδη πλάγια δεξιά, εκείνος με συρτή σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Πόζογλου που έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στην επαναφορά ο επερχόμενος Ξανθόπουλος πλάσαρε στο βάθος των διχτύων του εξουδετερωμένου τερματοφύλακα του Αιολικού και έγραψε το 1-0.

Ο Καμπανιακός κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματά του πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, όταν ο Ταΐρης κέρδισε την μονομαχία από τον προσωπικό του αντίπαλο, πάτησε στην περιοχή και με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα των “μπλε”. Οι δύο ομάδες κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι πλέον 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το “μίζερο” δεύτερο ημίχρονο χωρίς εντυπωσιακές φάσεις

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς επικίνδυνες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με την ομάδα της Μυτιλήνης να παίρνει μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση. Οι Χαλαστρινοί διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν κινδύνεψαν από την πίεση αυτή.

Ο Καμπανιακός με τη λήξη του αγώνα βρέθηκε να πανηγυρίζει μαζί με τον κόσμο του τη νίκη και το πρώτο τρίποντο στο μίνι πρωτάθλημα υποβιβασμού.