Χτίζει σερί σωτηρίας

Σε μία έδρα που όλες οι ομάδες έχουν περάσει δύσκολα, ο Ιωνικός με βασικό του όπλο την άμυνα, κατάφερε να φύγει από τα Γιάννενα με τον βαθμό της ισοπαλίας. Παράλληλα κράτησε το μηδέν παθητικό για τρίτο σερί αγώνα.

Ο Ιωνικός άφησε την μπάλα στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι δημιούργησαν αρκετές αξιόλογες φάσεις, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας συνολικά δύο δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι ο οποίος με τις πολύ καλές και καίριες τοποθετήσεις του δεν άφησε περιθώρια στους επιθετικούς του Π.Α.Σ. Γιάνεννα να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που ήθελαν.

Ακόμα και μετά το 66’ όταν και ο Ρομαό δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για φάουλ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, οι Νικαιώτες κατάφεραν να σταθούν αντάξιοι της πίεσης και έφυγαν με το ”χ” το οποίο αποτελεί “ισάξιο” νίκης. Στον αντίποδα με εξαίρεση δύο φάσεις σε 90 λεπτά παιχνιδιού ο Ιωνικός δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων.

Αυτή την στιγμή οι “μπλε” του Μιχάλη Γρηγορίου βρίσκονται στην δωδέκατη θέση, δύο βαθμούς πάνω από την θέση που οδηγεί σε υποβιβασμό.

Επόμενος αγώνας την ερχόμενη Κυριακή στις 19:30 στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον Παναιτωλικό. Στον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 1-1.