Μία χαρά που “κρύφθηκε” γρήγορα

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να υψώσει το ηθικό του Ιωνικού στο ποδόσφαιρο, με τον Σεμπά να δίνει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του που παλεύει για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Με ένα πρώτο ημίχρονο που θύμισε τον περυσινό Ιωνικό, η ομάδα της Νίκαιας πήρε τους τρεις βαθμούς και τον Σεμπά να βρίσκει από το σημείο του πέναλτι το γκολ που έψαχνε ο ίδιος εδώ και πολλούς αγώνες. Το 1-0 δίνει νέα ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου εν όψει του εκτός έδρα αγώνα με τον Λεβαδειακό σε δύο εβδομάδες (22/4).

Ο αγώνας:

Χωρίς εκπλήξεις στην βασική ενδεκάδα ξεκίνησε ο Ιωνικός, ωστόσο πολύ νωρίς μέσα στο παιχνίδι, ο προπονητής των “μπλε” αναγκάστηκε να κάνει αλλαγές. Για την ακρίβεια μόλις στο 33’ ο Ελευθεριάδης πήρε την θέση του Φαντιγκά. Στην τελευταία του ενέργεια στην αναμέτρηση, ο νεαρός Γάλλος έχοντας καλύψει μεγάλο κομμάτι της αριστερής πλευράς της επίθεσης, πήρε το φάουλ έξω από την περιοχή, από το οποίο προήλθε το πέναλτι υπέρ του Ιωνικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμπά στο 37’, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Η φάση του πέναλτι προκάλεσε πολλές αντιδράσεις από πλευράς πάγκων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Βεργέτης να αποβάλει δύο άτομα που βρίσκονταν στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Οι πολλές διακοπές ήταν ο λόγος για τα 9 λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ένα ημίχρονο στο οποίο ο Παναιτωλικός δεν είχε καταφέρει να πραγματοποιήσει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος, η κατοχή της μπάλας πέρασε στον Παναιτωλικό, ωστόσο ο Ιωνικός έφτασε πρώτος πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Ελευθεριάδης, έπειτα από όμορφη ανάπτυξη παιχνιδιού στην αντεπίθεση, έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Ανέστη, πάνω στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Δοκάρι είχε και ο Κολοβός από πλευράς Παναιτωλικόυ, στο 89’, φάση που αποτελεί την τελευταία αξιόλογη στον αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο ο Ιωνικός στο ποδόσφαιρο πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό, τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά (ανέβηκε στην τρίτη θέση από το τέλος, με 24 βαθμούς), για την συνέχεια. Την ίδια ώρα όμως που ολοκληρωνόταν ο αγώνας στο Αγρίνιο, στην Καρδίτσα και το κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”, ο μπασκετικός Ιωνικός έχασε την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία, στην τελευταία φάση του αγώνα, επισκιάζοντας με αυτόν τον τρόπο, την χαρά των φίλων της ομάδας για την μεγάλη νίκη αντί του Παναιτωλικού.