Έπαιξε τρομερά για 15 λεπτά και μετά… τον τέλειωσαν

Ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-0 σε 15 λεπτά αλλά εν τέλει να δεχτεί 4 γκολ και να ηττηθεί.

Το δυνατό ξεκίνημα στο ματς

Νωρίς νωρίς, ο Απόλλωνας έδειξε ότι ήταν αποφασισμένος να μπει δυνατά στο ματς. Πρώτη καλή στιγμή με τον Καρίμ στο 3ο λεπτό να σημαδεύει το δοκάρι! Στο 9ο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουστακόπουλου. Μετά από λίγα λεπτά ο Κουάδρα επέτυχε να διπλασιάσει το προβάδισμα. Στην αμέσως επόμενη φάση όμως ο Βάρκας μείωσε σε 2-1, σκοράροντας κόντρα στην παλιά του ομάδα (δύο σεζόν στον Απόλλωνα). Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε σε ισορροπία. Το σημάδεψε κυρίως η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Καρίμ στο 40ο λεπτό που με κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

Η κατάρρευση μετά το 50′

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ηλιούπολη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Αντίθετα, ο Απόλλωνας δεν έδειξε καθόλου τον δυναμισμό του πρώτου ημιχρόνου. Στο 56ο λεπτό ο νεοσυλθέντας Κωστόπουλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κοροβέση. Ο Βαρκάς που έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση σε όλο το ματς από τη μη συνηθισμένη θέση του αριστερού μπακ, ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια, πάλι τα ηνία του αγώνα πέρασαν στους φιλοξενούμενους. Στο 66ο λεπτό ήρθε και η ολική ανατροπή με τον Αντό να σκοράρει στην κόντρα. Το γκολ προήλθε από καθαρό χέρι εντός περιοχής που δεν επέδειξε τελικά ο διαιτητής και στη συνέχεια σκόραρε η Ηλιούπολη. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Κρέτσι στο 84ο λεπτό.

Ο απόηχος του παιχνιδιού

Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς του Αλέκου Βοσνιάδη στη 3η θητεία του στον Απόλλωνα αφού λίγο μετά την λήξη του αγώνα ανακοίνωσαν από κοινού τη λύση της συνεργασίας των δύο πλευρών.

Ο Απόλλωνας την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Αιγάλεω που παλεύει για την παραμονή του, ενώ η Ηλιούπολη έχει ρεπό.