Ήθελε νίκη ο Ιωνικός, αλλά κατάφερε να πάρει μόνο το “Χ”

Οι συνθήκες ήταν ιδανικές για ποδόσφαιρο και το θέαμα δεν απογοήτευσε σε αντίθεση με το αποτέλεσμα. Οι Νικαιώτες υποδέχτηκαν στην Νεάπολη τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας ως μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς και με τον κόσμο στο πλάι του, που έδωσε βροντερό παρών, έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη για το φετινό πρωτάθλημα, κάτι που, όπως φαίνεται, θα αργήσει να έρθει.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έδειξε από νωρίς την διάθεσή της να κυνηγήσει τους τρεις βαθμούς και στο 26ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν, ο Λοβέρα με ένα συρτό βολέ από το ύψος του ημικυκλίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου. Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει και τρία λεπτά αργότερα ο Εραμούσμπε υποπίπτει σε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Άοσμαν να στέλνει την μπάλα σε σημείο που ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ δεν μπορούσε να αντιδράσει, γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 2-0 στο 31′. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξαν άλλες ιδιαίτερες φάσεις και ο ενθουσιασμός στις εξέδρες ήταν μεγάλος.

Στο δεύτερο μέρος και το 55′, έπειτα από μία ωραία οργανωμένη επίθεση, ο Γιώργος Βαλεριάνος στην προσπάθειά του να κόψει την μπάλα, την βρίσκει με το χέρι του εντός περιοχής με αποτέλεσμα ο κύριος Τζήλος να υποδείξει σωστά την παράβαση και να δώσει πέναλτι υπέρ των Γιαννιωτών, με τον Εραμούσμπε να διαμορφώνει το 2-1. Ο Ιωνικός από εκείνο το σημείο και έπειτα τραβήχτηκε πίσω αφήνοντας την μπάλα για πολύ ώρα στα πόδια του ΠΑΣ και στο 83′, έπειτα απο υπόδειξη του VAR, ο Βαλεριάνος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για παράβαση που επέφερε το δεύτερο πέναλτι, με τον Εραμούσμε να ευστοχεί για άλλη μια φορά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Η κάθε ομάδα είχε τις ευκαιρίες στο τέλος για να αρπάξει την νίκη αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την εξέδρα να αποδοκιμάζει την ομάδα, αλλά εμψύχωσε τους παίκτες όταν εκείνοι πήγαν κοντά στους οργανωμένους εν όψει της δύσκολης, όπως προβλέπεται, συνέχειας.

Η ομάδα κρατάει τα θετικά, δηλαδή την επιστροφή του Τσιγκρίνσκι – με ό,τι αυτό συνεπάγετε -, την καλή εμφάνιση από τον Μάντζη και τον Φαντιγκά, αλλά και το γεγονός πως βρίσκει, επιτέλους, τρόπο να απειλήσει το αντίπαλο τέρμα συστηματικά.

Επόμενος αγώνας πάλι στο ”κάστρο” της Νεάπολης με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, σε έναν αγώνα που μοιάζει δίχως αύριο, καθώς ο Ιωνικός βρίσκεται τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου και ακόμα δεν έχει βρει νίκη, ενώ ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τον Λεβαδειακό με μόλις 3 βαθμούς σε εννέα αγώνες.