Επιστροφή στη Ριζούπολη με νίκη

Στην επιστροφή του στην Ριζούπολη ο Απόλλωνας επικράτησε επί της Παναχαϊκής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να υπάρχουν απειλητικές ευκαιρίες προς την εστία του αντιπάλου. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η “Ελαφρά Ταξιαρχία” ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 48ο λεπτό με κεφαλιά του Μωραίτη, όντας ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 15 γκολ, ύστερα από καταπληκτική σέντρα του Περέιρα. Στη συνέχεια δεν υπήρξαν πολλές απειλητικές φάσεις, ενώ η σημαντικότερη στιγμή του αγώνα ήρθε στο 79ο λεπτό με ένα σουτ του Περέιρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Η εμφάνιση κόντρα στην Παναχαϊκή δεν ήταν από τις καλύτερες του Απόλλωνα, όμως η “αύρα” της Ριζούπολης έδωσε την αίσθηση ότι θα βρει τελικά το γκολ και θα πάρει τη νίκη. Κάτι που φέτος έχει πληρώσει στους αγώνες που δίνει στη Νέα Σμύρνη.

Επόμενο ματς για τον Απόλλων Σμύρνης, μετά την διακοπή για το Πάσχα, είναι η εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Χανιά, ενώ η Παναχαϊκή την ίδια μέρα φιλοξενεί την Ηλιούπολη.