Κατώτερος των περιστάσεων σε ακόμη μια αναμέτρηση…

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και ηττήθηκε με 1-2 από τον Παναθηναϊκό. Πλέον βρίσκεται σε ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό και Βόλο στη 2η θέση, χωρίς ωστόσο να έχει παιχτεί ο αγώνας της ΑΕΚ με τον Ιωνικό και σε περίπτωση νίκης της ο ΠΑΟΚ θα βρεθεί στην 3η θέση, στο -7 από τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ήταν κυρίως αναγνωριστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία ευκαιρία με σημαντικότερη αυτή του Αϊτόρ στο 12′. Ο ΠΑΟΚ απείλησε με μία καλή κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 17′, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου για το “τριφύλλι” και μισό λεπτό αργότερα κατάφερε να σκοράρει με τον ίδιο, ύστερα από μία εξαιρετική κάθετη πάσα του Λύρατζη και το τακουνάκι του Αουγκούστο. Για το υπόλοιπο του ημιχρόνου πρωταγωνιστής ήταν ο “δικέφαλος”, σπαταλώντας ωστόσο την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του τόσο στο 32′ με τον Ναρεϊ, όσο και στο 45′ με την κεφαλιά του Γιάσμιν Κούρτιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, η εικόνα των ασπρόμαυρων ήταν ιδιαίτερα κακή και ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα μεγάλα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ. Στο 51′ το λάθος του Ναρεϊ επέτρεψε στο Ρούμπεν Πέρεθ να κάνει μία εκπληκτική μπαλιά πολλών μέτρων, με τον Αϊτόρ να σκοράρει ένα όμορφο γκολ περνώντας τον Κοτάρσκι. Τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν μερικές ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που σκόραρε ύστερα από καταλογισμό παράβασης σε μία γροθιά του Κοτάρσκι στον Σπόραρ. Το πέναλτι εκτέλεσε για ακόμη μία φορά ο Αϊτόρ, φτάνοντας τα 7 γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα! Τα επόμενα λεπτά οι ασπρόμαυροι πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα.

Με αυτή την εμφάνιση η ομάδα του ΠΑΟΚ έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη πολύ δουλειά για να καταφέρει να βελτιωθεί στο βαθμό που θέλουν οι φίλαθλοι του, με τη συνέχεια να μην του επιτρέπει περιθώρια για άλλα λάθη, αρχής γενομένης με το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στο Λεβαδειακό την επόμενη αγωνιστική.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ άφησαν ανθοδέσμες, σε μία καθιερωμένη κίνηση στα ματς που συμπίπτουν ημερολογιακά του δυστυχήματος.
Οι φίλοι του ΠΑΟΚ για ακόμη μία χρονιά τίμησαν τα θύματα του δυστυχήματος των Τεμπών την 4η Οκτωβρίου το 1999.