Με… “αύρα” Μίτσελ

Η επανέναρξη του πρωταθλήματος σκόρπισε πολλά χαμόγελα στις τάξεις των Πειραιωτών, που νίκησαν 2-0 τον Ατρόμητο στο φαληρικό γήπεδο. Ένα σκορ που αδικεί ίσως τους γηπεδούχους, καθώς θα μπορούσε το κοντέρ να έφτανε πολύ υψηλότερα.

Στο δεύτερο ντεμπούτο του στον Ολυμπιακό, ο Μίτσελ παρέταξε την 11αδα με κάποιες εκπλήξεις. Πρώτον στο σχηματισμό, με ένα καθαρό, πιο “παλιομοδίτικο” 4-4-2 με δύο καθαρά εξτρέμ και δύο καθαρούς φορ. Δεύτερον στα πρόσωπα, καθώς θέση δεξιού εξτρέμ πήρε ο ξεχασμένος απ’ τους προηγούμενους προπονητές, Βρουσάι. Να θυμίσουμε εδώ πως δεν είχε κάνει καν προετοιμασία με απόφαση του Πέδρο Μάρτινς. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, έκανε αρκετές ευκαιρίες και έκλεισε το ημίχρονο δίκαια προηγούμενος στο σκορ. Ίδια εξέλιξη και στο δεύτερο μέρος. Οι ερυθρόλευκοι είχαν αρκετές φάσεις, σκόραραν και άφησαν χαμόγελα στον κόσμο τους.

Ελπιδοφόρα επαναφορά για το κυνήγι της κορυφής και το σκορ θα μπορούσε να είναι σίγουρα μεγαλύτερο. Συν τοις άλλοις, ο προπονητής κατάφερε να διαχειριστεί σωστά παίχτες εν όψει Καραμπάχ. Ο Μπιέλ ξεκουράστηκε, ο Βερσάλικο έβγαλε 90λεπτο και δείχνει να επανακάμπτει. Επόμενος αγώνας Πέμπτη, με σοβαρότητα και υπομονή, σε ένα ματς που θα κρίνει το ευρωπαϊκό μέλλον του Ολυμπιακού σε μεγάλο βαθμό.