Από μικροί, όταν ήμασταν παιδιά, υπήρχαν πράγματα που μας δημιουργούσαν έντονη αδημονία! Ήταν όλα εκείνα που έκαναν τη διαφορά στην καθημερινότητα μας! Και μόνο η ιδέα της προσμονής τους, μας προσέφερε χαρά και ενθουσιασμό!

Έτσι και στον αθλητικό κόσμο, μία τέτοια στιγμή είναι η ευρωπαϊκή πρεμιέρα της εκάστοτε ομάδας. Στην χώρα μας, μοναδικός εκπρόσωπος που απέμεινε είναι ο Ολυμπιακός και με αφορμή τη σημερινή πρώτη αγωνιστική στο Europa League, σας παρουσιάζουμε τις πιο ξεχωριστές για διάφορους λόγους ευρωπαϊκές του πρεμιέρες!

1: Η ιστορικότερη ημέρα:
‌15/09/1999 Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης

Μία από τις σπουδαιότερες αναμνήσεις στην ευρωπαϊκή ιστορία του Ολυμπιακού, ήταν όταν υποδέχτηκε την πανίσχυρη Ρεάλ. Το τελικό σκορ ήταν 3-3. Οι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα και μέσα σε λίγα λεπτά γύρισαν το ματς “τούμπα” από 1-2 σε 3-2. Ήταν η στιγμή που το ΟΑΚΑ άρχισε να τρέμει από τον κόσμο. Ωστόσο οι “Μερενχες” απέσπασαν την ισοπαλία λίγα λεπτά πρίν το τέλος.

2: Η πιο γκολτζίδικη νίκη:
‌18/09/2002 Ολυμπιακός – Λεβερκούζεν

Μιλώντας για αγώνες του Ολυμπιακού και μάλιστα ευρωπαϊκές πρεμιέρες, δε θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε σε εκείνη την ονειρική βραδιά, όταν ο θρύλος υπέταξε τη φιναλίστ του Champions League με 6-2 στη Ριζούπολη. Βράδυ όνειρο, ένας Τζόλε μαγικός με 3 γκολ. Για την ιστορία, ο Ολυμπιακός απέσπασε άλλη μία ισοπαλία στον όμιλο, κόντρα στη Μακάμπι και τερμάτισε τελευταίος με τέσσερις βαθμούς.

3: Η ημιτελής μεγάλη στιγμή:
‌17/09/2013 Ολυμπιακός – Παρί Σεν Ζερμέν

Πειραιάς σημαίνει “Νοκ Άουτ”, για ένα ημίχρονο όμως. Παρά τη βαριά ήττα με 1-4, οι ερυθρόλευκοι θα έχουν να θυμούνται για πολλά χρόνια αυτό το ματς, καθώς στο πρώτο μέρος έκαναν ίσως ένα από τα καλύτερα ημίχρονα στην ευρωπαϊκή τους ιστορία. Οι φάσεις πολλές, το πρέσινγκ συνεχόμενο και ένα “Καραϊσκάκης” που κόχλαζε. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Λαβέτσι στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε άρδην τις ισορροπίες στο ματς και οι Πειραιώτες πληγώθηκαν εν τέλει από τρία πανομοιότυπα κόρνερ.

4: Η μεγάλη επικράτηση:
‌16/09/2014 Ολυμπιακός – Ατλέτικο Μαδρίτης

Ένα χρόνο αργότερα ο Ολυμπιακός υποδέχεται μία ακόμα φιναλίστ της προηγούμενης χρονιάς, την οποία νίκησε επίσης. Νίκη που δεν περίμενε τότε κανείς με μία ομάδα στοίχημα για εκείνον τον Ολυμπιακό. Με παίχτες που δεν είχαν ξαναπαίξει σε τόσο υψηλό επίπεδο όπως ο Ελαμπντελαουί και ο Μαζουακού (σκόρερ για το 1-0), και την επιστροφή Μήτρογλου (επίσης σκόρερ για το 3-1), ύστερα από το πέρασμα του στην Αγγλία. Νίκη που σίγουρα μένει στην ιστορία για το όνομα και την ποιότητα του αντιπάλου.

5: Η αρνητική ανάμνηση:
‌12/09/2017 Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

Ίσως μία από τις χειρότερες ευρωπαϊκές βραδιές για τον Ολυμπιακό. Το 2-3 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, καθώς δίχως υπερβολή το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να τελειώσει με 0-6 αντί 0-3. Οι παίχτες του τότε προπονητή Μπέσνικ Χάσι αλλού “πατούσαν και αλλού βρίσκονταν”, με τους Πορτογάλους να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο σε όλη τη διάρκεια του ματς. Ο Ολυμπιακός κατάφερε απλά να μειώσει σε 2-3 από το 90′ και μετά με το Φελίπε Πάρντο.