Οκτώ μήνες ήταν πολλοί

Ο Ιωνικός κατάφερε να επιβληθεί του Άρη με σκορ 1-0. Αυτή είναι η πρώτη νίκη εντός έδρας μετά από 8 μήνες. Δηλαδή από τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής του περσινού πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναιτωλικό! Με αυτή την νίκη ο Ιωνικός έκανε άλμα (έστω και προσωρινό) δύο θέσεων και έφτασε την 12η, έναν βαθμό πάνω από τον Λεβαδειακό και δύο από την Λαμία.

Ένας αγώνας με ελάχιστες φάσεις και για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός πάτησε την περιοχή του Άρη ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης ήταν για μία ακόμη φορά ο “φύλακας άγγελος των διχτύων” καθώς στη μοναδική φάση του πρώτου 45λεπτου που χρειάστηκε να επέμβει, το έκανε, ακόμη κι αν δεν το κατάλαβαν ποτέ διαιτητής και επόπτης που έδωσαν άουτ αντί για κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Σεμπά κέρδισε το πέναλτι και ο Λοβέρα με εξαιρετική εκτέλεση έκανε το 1-0 στο 61’. Αυτό είναι το δεύτερο γκολ του Αργεντίνου τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Την κατοχή της μπάλας πήρε ο Άρης, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματική, ενώ ο Χουτεσιώτης κατάφερε να αποσοβήσει για μία ακόμη φορά το γκολ, όταν ο Γκρέι βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των “μπλε”. Ο ίδιος μάλιστα με το τέλος του αγώνα γύρισε προς την κερκίδα των οργανωμένων και με μία κραυγή έδωσε το έναυσμα για την έναρξη των πανηγυρισμών!

Ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας για την ομάδα. Το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει τον 11ο Π.Α.Σ. Γιάννενα, ενώ λίγες ημέρες αργότερα τον Παναιτωλικό.