Πολλά περισσότερα από μία απλή ήττα…

Στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ μπήκε η οριστική “τελεία” της φετινής σεζόν για τον Ολυμπιακό.

Κάπου εδώ έρχεται το επίσημο τέλος του Ολυμπιακού από τη διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος. Το ευρύ 1-3 από την ΑΕΚ δεν μπορεί παρά να τον κρατήσει εντελώς απομονωμένο από την κορυφή την οποία διεκδικούν αυτοί που εξ αρχής σχεδόν διαφαινόταν. Παναθηναϊκός και ΑΕΚ δηλαδή.

Σε ένα αγώνα που χαρακτηριζόταν “ζωής και θανάτου” και ίσως η τελευταία ευκαιρία για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εντελώς ανέτοιμοι ψυχολογικά και δεν εμφανίστηκαν σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο. Παρότι οι παίκτες του Αλμέιδα προηγούνταν στο σκορ, ήταν εκείνοι που έψαχναν μανιωδώς επιπλέον γκολ. Οι γηπεδούχοι θα πρέπει να αισθάνονται τουλάχιστον κολακευτικά με το μόλις 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, μέχρι το 60′ ήταν το μοναδικό σημείο του παιχνιδιού που οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και εκείνο στο οποίο κατάφεραν να πετύχουν το γκολ, ύστερα από πίεση διαρκείας. Στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έκαναν κάποιες αλλαγές και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ. Το 3ο γκολ των φιλοξενούμενων ήταν το “το κερασάκι στην τούρτα” για την εικόνα του Ολυμπιακού. Ήταν αυτό που τους καταδίκασε οριστικά, αφότου προηγήθηκε εκ νέου ο δικέφαλος. Στην ουσία η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό δε κατάφερε ποτέ να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, διότι δεν μπόρεσε ποτέ να κρατήσει τα ηνία του.

Σκέτη απογοήτευση. Παίκτες δίχως νεύρο και πάθος, με φανερή έλλειψη τακτικής προσέγγισης και τρόπο ανάπτυξης. Οι βαθιές μπαλιές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο μοναδικός τρόπος επίθεσης των “ερυθρόλευκων”. Παρά τα τρία δεκαριά, μέσα στην 11αδα κανείς εξ αυτών δεν ήταν ικανός να βοηθήσει. Μονάχα ο Φορτούνης προσπάθησε λίγα περισσότερα πράγματα. Δυστυχώς, ο Ολυμπιακός σε ακόμα ένα κρίσιμο αγώνα ήταν σκέτη πίκρα.

Προσωπικά, πιστεύω πως ναι, ο Ολυμπιακός έχει αδικηθεί εμφανώς σε πολλές κομβικές φάσεις, που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα. Ωστόσο, θεωρώ ακόμα περισσότερο πως δεν του αξίζει τίποτα παραπάνω από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, όταν σε ένα τόσο σπουδαίο ματς είναι πρακτικά ανύπαρκτος. Η εικόνα του ήταν τουλάχιστον θλιβερή και γνώμη μου είναι ότι πρώτα οφείλει να κοιτάξει την δικιά του ομάδα και μετά τις αποφάσεις των διαιτητών.

Υ.Γ. Καταδικαστέα τα όσα ακολούθησαν πριν καν καλά-καλά τελειώσει η αναμέτρηση.
Εικόνες ντροπής όχι μόνο για το ποδόσφαιρο αλλά και την ελληνική κοινωνία κατ’ επέκταση.