Τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα

Πολύ όμορφη αναμέτρηση διεξήχθη χθες το απόγευμα στον Βόλο με νικήτρια την ομάδα του Αγρινίου με 2-3 (ίδιο σκορ με τον πρώτο γύρο). Τρίποντο-ανάσα για τον Παναιτωλικό, που πρέπει να τα δώσει όλα στους τελευταίους 6 αγώνες.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προμηνύονταν ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις μιας και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν μόλις στο 18′ έπειτα από λάθος του Στεργιάκη. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε πριν το ημίχρονο με τον MVP του αγώνα Σενγκέλια (1 γκολ,1 ασσίστ) να συνδυάζεται με τον Μόρσεϊ πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερες συγκινήσεις. Ο Στεργιάκης στο 58′ υπέπεσε σε νέο λάθος κάνοντας ένα “χαζό” πέναλτι, το οποίο απέκρουσε, εξιλεώνοντας τον εαυτό του για το πολύ κακό του ματς μέχρι τότε, δίνοντας και ψυχολογία στην ομάδα για την συνέχεια. Αυτή η ψυχολογία καρποφόρησε με ένα εκπληκτικό τετράλεπτο (68′,72′) στο οποίο ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 96′.

Αξίζει να αναφέρουμε την ανοδική πορεία του Ζοάο Πέδρο που κάλυψε επαρκώς την τελευταίας στιγμής απουσία του Καρέλη καθώς και τον σκόρερ του τρίτου γκολ, τον άτυχο για τον τραυματισμό του Αλέξανδρο Μαλή που φαίνεται να γύρισε δυναμικά έπειτα την πολύμηνη απουσία του!

Επόμενο ματς την Κυριακή με την Τρίπολη στο Αγρίνιο.