Τρίποντο στο 96′, και το μυαλό στο ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Τούμπα την Κυριακή στις 28/8 τον Ατρόμητο, με σκοπό να πάρει τη νίκη που θα του έδινε παραπάνω σιγουριά για το επόμενο παιχνίδι εναντίον του Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, όπως και στο παιχνίδι έναντι του Παναιτωλικού, ήταν αυτός που είχε την κατοχή και ήλεγχε το παιχνίδι. Έχοντας κλείσει τον Ατρόμητο στο δικό του μισό του γηπέδου, κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώσπου κέρδισε το πέναλτι. Έπειτα από μια κεφαλιά του Ίνγκανσον, η μπάλα ήρθε σε επαφή με το χέρι του Χατζησαΐα. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1-0 σχετικά νωρίς..

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζίβκοβιτς, στο πρώτο του παιχνίδι έπειτα από την τιμωρία που δέχτηκε στον τελικό του κυπέλλου, φάνηκε αρκετά δραστήριος δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για το δικέφαλο.Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς τον Ατρόμητο να φαίνεται επικίνδυνος. Έτσι, ο Λουτσέσκου θέλοντας να κρατήσει το σκορ έφερε στον αγώνα τους Σβαμπ και Φιλίπε αντί για τους Κούρτιτς και Ντόγκλας.

Απρόσμενα όμως, στο 90+2′ ο Ατρόμητος πάγωσε την Τούμπα με ένα γκολ του Τζοβάρα, το οποίο δεν πανηγύρισε καθώς “μεγάλωσε” στις ακαδημίες του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, κυνήγησε το γκολ και το πέτυχε με το Νάρει στο 90+6′. Με αυτόν τον τρόπο, το γκολ της κυριολεκτικά τελευταίας φάσης, έδωσε στον ΠΑΟΚ τους τρεις πόντους, θέτοντας τον στην πρώτη θέση σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό, αλλά και στο Νάρει τον τίτλο του MVP του αγώνα. Κυρίως όμως, έδωσε την απαιτούμενη ώθηση, για να πάει ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με ανεβασμένη ψυχολογία.