01/12/2010: Το “έπος” της Μαδρίτης

Πριν από 12 χρόνια και συγκεκριμένα τον Δεκέμβρη του 2010, ο Άρης νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-2, μέσα στο «Βιθέντε Καλντερόν»!

Αναμφίβολα μία από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου στην Ευρώπη. Πιθανότατα η μεγαλύτερη.

Κι αυτό καθώς η Ατλέτικο ήταν νυν κάτοχος του Europa League, αλλά και του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Επιπλέον, ο «Θεός του πολέμου» είχε ήδη νικήσει τους «Ροχιμπλάνκος» στο ματς του πρώτου γύρου στο «Βικελίδης» (με 1-0), συνεπώς οι Ισπανοί δεν είχαν το… άλλοθι της άγνοιας και της έκπληξης.

Ένα ακόμη στοιχείο που προσέδωσε επικές διαστάσεις στον θρίαμβο του Άρη ήταν ότι η επικράτηση της ομάδας του Έκτορ Ραούλ Κούπερ ήρθε με μία επική ανατροπή.

Κι αυτό καθώς ο Σέρχιο Κόκε είχε ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης μόλις στο 2ο λεπτό, για να απαντήσουν οι Μαδριλένοι στο 12′ με τον Φορλάν (1-1) και τέσσερα λεπτά αργότερα (16′) με τον Αγουέρο (2-1).

Στο 51’ ο Κόκε πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, αυτή τη φορά από τη βούλα του πέναλτι, το οποίο είχε προκαλέσει λίγο νωρίτερα ο Άλβαρο Ντομίνγκεθ, τραβώντας τον Λαζαρίδη από τη φανέλα.

Το 2-2 ήταν πλέον γεγονός, όμως τα καλύτερα ήρθαν περίπου 30 λεπτά αργότερα. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ατλέτικο, ο Νίκος Λαζαρίδης «καρφώνει» την μπάλα στην εστία του Ντε Χέα! Αυτό ήταν το 2-3 για τον Άρη ο οποίος έγραψε ιστορία (πρώτη και μοναδική νίκη ελληνικής ομάδας επί ισπανικού εδάφους) και εκτόξευσε στα ύψη το ελληνικό ποδόσφαιρο, με το αποτέλεσμα αυτό να φιγουράρει σε όλα τα μεγάλα ΜΜΕ της Ευρώπης!

Αλήθεια, πόσοι από τους χιλιάδες φιλάθλους του Άρη που ακολούθησαν την ομάδα στην Μαδρίτη, θα ξεχάσουν ποτέ αυτές τις στιγμές;