Αδίκησε τον εαυτό του!

Ο Παναθηναϊκός μετά από αρκετή προσπάθεια δεν κατάφερε να πάρει βαθμό απέναντι στην Βιγιαρεάλ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός Europa League.

Σε έναν αγώνα “τελικό” για το τριφύλλι, δεν κατάφερε να πάρει το σημαντικό τρίποντο και έτσι τα όνειρά του για την επόμενη φάση του Europa League καταστράφηκαν.

Τα highlights

Τόσο οι φιλοξενούμενοι όσο και οι γηπεδούχοι, μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού απειλούσαν και οι δύο ομάδες. Τα “κίτρινα υποβρύχια” ωστόσο, βρήκαν τα δίχτυα πρώτοι μόλις στο 29′ με τον Μπαένα. Ένα γκολ που θύμισε αρκετά εκείνο του Φώτη Ιωαννίδη στην πρώτη τους αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με ένα καταπληκτικό σουτ του Κομεσάνα στο 34′.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ένα λάθος του Αράο οδήγησε στο 3-0 από τον Μοράλες. Όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει για τους πράσινους, αλλά εκείνοι δεν το έβαλαν κάτω. Στο 66′ το τριφύλλι κέρδισε πέναλτι. Ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αλλά στο “ριμπάουντ” ο Παλάσιος σκόραρε. Στο 81′ ακολούθησε και το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων με τον Φώτη, αλλά αυτό δεν έφτανε για να πάρει ο Παναθηναϊκός ένα αποτέλεσμα σε αυτήν τη δύσκολη έδρα.

Οι διακριθέντες και οι “κακοί”

Χωρίς τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι θα μπορούσε να πει κανείς πως η ομάδα θα είχε δεχτεί παραπάνω γκολ. Ήταν ο κύριος παράγοντας που το σκορ έμεινε στο 3-2. Με την εμφάνιση του βοήθησε και ο Σεμπαστιάν Παλάσιος. Βρισκόταν παντού τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Παράλληλα αξίζει να αναφερθεί και ο Αιτόρ. Σε έναν αγώνα που κανείς δεν θα τον πίστευε αυτός διέψευσε τους πάντες. Σκόραρε αλλά δυστυχώς το τέρμα ακυρώθηκε, και επίσης κέρδισε το πέναλτι του αγώνα.

Αντίθετα οι “κακοί” του αγώνα ήταν όλη η αμυντική γραμμή. Μέσα από λάθη των Αράο, Σένγκεφελντ και Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός δέχτηκε αυτά τα τρία γκολ. Όμως, μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε και η λογική λέει πως δεν θα επαναληφθούν από τέτοιου είδους παίχτες.

Ο προπονητής

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς φάνηκε ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του. Το πάλεψαν και έδειξαν πως ο Παναθηναικός μένει πάντα ζωντανός. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ωστόσο δήλωσε πως απομένει η πρόκριση για το Conference League. Αυτή θα κριθεί απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα, στην τελευταία αγωνιστική. Το τριφύλλι θέλει είτε ισοπαλία, είτε νίκη.

Το όνειρο για την επόμενη φάση του Europa League καταστράφηκε. Ωστόσο η Ευρώπη δεν τελείωσε. Μένει όπως προαναφέραμε το Conference League. Θεωρώ πως ο Παναθηναικός εκεί θα κάνει καλύτερη πορεία και πως δεν ήταν έτοιμος για “μεγαλύτερους” αντιπάλους. Στις 14/12 θα κριθεί ένας ακόμα τελικός στην Λεωφόρο, για την 3η θέση. Οι πιθανότητες είναι με την πλευρά του Παναθηναίκου αλλά από όσο ξέρουμε οι πιθανότητες στο ποδόσφαιρο δεν “παίζουν” σημαντικό ρόλο.