Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τέταρτη σερί φορά…

Μία από τα ίδια για τον Άρη, καθώς για ακόμα μια χρονιά πλήρωσε την αποκαρδιωτική εμφάνιση του στον πρώτο αγώνα, όπως ακριβώς και στις αναμετρήσεις με Μόλντε και Αστάνα, και γνώρισε τον αποκλεισμό μετά την νίκη του μεν, με ένα γκολ διαφορά δε, από την Μακάμπι με 2 – 1 στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν ένα φοβερό διάστημα μεταξύ 20-30′, αλλά δεν κατάφεραν να προηγηθούν. Στην επανάληψη με το γκολ-πέναλτι και την αποβολή των Ισραηλινών, οι ελπίδες ανακτήθηκαν ωστόσο ένα φτηνό λάθος του Μπράμπετς που μετέτρεψε σε γκολ ο Ζάχαβι έκανε το 1 – 1, μια εξέλιξη εντελώς απρόσμενη με τη μορφή που είχε λάβει ο αγώνας μερικά λεπτά νωρίτερα. Το 2 – 1 ήρθε, ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης με εξαίρεση τη δημιουργία μιας-δύο καλών στιγμών, δε μπόρεσε να φανεί απειλητικός, με τη Μακάμπι να διατηρεί σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της παίρνοντας δίκαια, με βάση την εικόνα και των δύο αγώνων, την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Με δεδομένο ότι του χρόνου βγαίνουν πέντε ομάδες στην Ευρώπη, η εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου για την επόμενη σεζόν μοιάζει αυτονόητη, με τον Άρη να μπαίνει στο νέο πρωτάθλημα με στόχο την εδραίωση στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα που, συν τοις άλλοις, αυτόματα θα σημαίνει δεύτερη ευκαιρία σε περίπτωση αποκλεισμού, είτε απ’ τα προκριματικά του Champions, είτε του Europa League. Ο ανταγωνισμός σίγουρα θα είναι ψηλός, μιας και Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναμένεται να είναι αρκετά πιο δυνατοί, ωστόσο κάτι τέτοιο προσδοκούν και οι “Κίτρινοι” με τις δυνατές, σε θεωρητικό επίπεδο πάντα, προσθήκες που είτε έγιναν είτε αναμένεται να γίνουν.