Νίκη με ανατροπή για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Ελλάδος Γυναικών νίκησε με ανατροπή την Κροατία σε φιλική αναμέτρηση στην Ριζούπολη.

Το παιχνίδι της Δευτέρας ήταν το δεύτερο φιλικό ανάμεσα σε Ελλάδα και Κροατία, καθώς τρεις μέρες νωρίτερα οι δύο ομάδες με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο με 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και ήταν ισορροπημένο. Δυστυχώς, η Χατζηνικολάου αποχώρησε στο 37ο λεπτό ως τραυματίας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι να πάρει φωτιά με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα. Τελικά, η Κροατία προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με την Γκεγκολάι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μπήκε πιο δυνατά και έφερε το παιχνίδι στο αμυντικό μισό της Κροατίας. Στο 50ο λεπτό η Σπυριδωνίδου ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 72ο λεπτό μετά από πολύ ωραία πάσα της Σαρρή, η Σπυριδωνίδου διπλασίασε τα τέρματα της και έκανε το 2-1, σκάβοντας υπέροχα την μπάλα πάνω από την τερματοφύλακα της Κροατίας. Εκτός από τα δύο σημερινά της γκολ, η Σπυριδωνίδου είχε σημειώσει και το γκολ της αναμέτρησης της Παρασκευής. Στο υπόλοιπο παιχνίδι, η Εθνική Ελλάδος έκανε καλή διαχείριση στο παιχνίδι και πήρε την νίκη με 2-1.

ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)