Όταν ο Παναθηναϊκός άλωσε το Μιλάνο

Η ημερομηνία έγραφε 26 Νοεμβρίου του 2008, όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Ίντερ του Ζοζέ Μουρίνιο στο «Σαν Σίρο» με σκορ 0-1.

Η 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League έφερε αντιμέτωπες τις δύο ομάδες στο γνωστό «Τζουζέπε Μεάτσα». Ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει μία ακόμα νίκη στην Βρέμη με σκορ 0-3 και βρισκόταν στους τέσσερις βαθμούς. Αντίθετα η Ίντερ με 8 βαθμούς είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Ο Παναθηναϊκός ήθελε έναν ακόμα βαθμό για να περάσει και αυτός στη φάση των 16.

Με πίστη στο πλάνο για 90 λεπτά

Φαινόταν πως οι πράσινοι είχαν δημιουργήσει ένα αμυντικογενές σύστημα και στηρίζονταν κυρίως στις αντεπιθέσεις τους. Η πρώτη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από το σουτ του Γκάμπριελ που κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Ζούλιο Σέζαρ. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι «πολιορκούσαν» την περιοχή του Παναθηναϊκού. Στο 30’ ο Ιμπραίμοβιτς, μετά από μία καταπληκτική μπαλιά του Καμπιάσο, προσπάθησε να κρεμάσει τον Γκαλίνοβιτς αλλά δεν τα κατάφερε. Πριν το τέλος του ημιχρόνου η Ίντερ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τους Μουντάρι και Φίγκο.

Η υπομονή απέδωσε καρπούς

Το 2ο ημίχρονο άρχισε και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «σφυροκοπούν» την περιοχή των πρασίνων. Στο 50’ ο Μαικόν επιχείρησε ένα σουτ, που δεν δυσκόλεψε τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού. Μέσα από αρκετές ευκαιρίες της Ίντερ θα έλεγε κανείς πως οι ελπίδες του «τριφυλλιού» είχαν τελειώσει. Ωστόσο, μίλησε ο γνωστός «νόμος» του ποδοσφαίρου. Με την εκτέλεση κόρνερ από τον Γκάμπριελ, ο Γκούμας παίρνει την κεφαλιά, διώχνει ο Σέζαρ και ο Σαριέγκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 69’. Το γκολ την λύτρωσης που έψαχναν οι πράσινοι ήρθε από τον Ισπανό. Το Σαν Σίρο είχε πάρει «φωτιά» από τους 4.000 φίλους του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το σκορ με σκληρή άμυνα

Ο Μουρίνιο και οι παίκτες της Ίντερ ήταν σοκαρισμένοι. Παρόλο που είχαν περάσει στην επόμενη φάση, δεν ήθελαν να χάσουν μέσα στην έδρα τους και να απογοητεύσουν τους οπαδούς τους. Η πίεση και τα νεύρα άρχισαν να φαίνονται. Σουτ εντός και εκτός περιοχής, κεφαλιές αλλά τίποτα δεν έδωσε τη λύση στους γηπεδούχους με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να καθυστερήσουν, ώστε να πάρουν αυτό το πολυπόθητο τρίποντο.

Μετά από τα τέσσερα λεπτά, που ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είναι νικητής. Ο Παναθηναϊκός με σκορ 0-1 κατάφερε να σημειώσει το πρώτο του διπλό σε Ιταλικό έδαφος απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ιταλίας. Απέναντι στην Ίντερ των δισεκατομμυρίων, στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, του Ιμπραίμοβιτς και του Αντριάνο.

Αυτή η νίκη, είναι μία από τις μεγάλες επιτυχίες του «τριφυλλιού» στην Ευρώπη. Για άλλες ομάδες μπορεί να είναι ένα όνειρο, αλλά για τον Παναθηναϊκό είναι μία συνήθεια. Έχει κερδίσει πολλούς μεγάλους συλλόγους, με αποτέλεσμα να γίνει και αυτός ένα κλαμπ που ανήκει στα «μεγάλα σαλόνια» της Ευρώπης. Ας ελπίσουμε όλοι πως κάποια μέρα θα ξανά δούμε εκεί τον Παναθηναϊκό μας να σημειώνει εξίσου σημαντικές νίκες.