Βαθμοί παραμονής και “φωτιά” στην ουρά

Ο Λεβαδειακός βρέθηκε αντίπαλος με τον ΟΦΗ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αλλά και στην πρώτη των Play-out.

Στην 26η αγωνιστική που πραγματοποιήθηκε στο “Λάμπρος Κατσώνης”, οι Βοιωτοί επικράτησαν του ΟΦΗ με 2-0, πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση.

Στο 21′ μετά απο σέντρα του Τσάπρα, ο Διαμαντής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας έτσι το 1-0 για τον “Αυτοκράτορα” της Στερεάς Ελλάδας. Έξι λεπτά μετά, ο Γιαννιώτας πασάρει στον Νίκα που “μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα” του Μανδά. Ο αγώνας έληξε χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Μία εβδομάδα μετά, οι Βοιωτοί ταξιδεύουν στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσουν τον ΟΦΗ για την έναρξη των Play-out. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος. Θέλησε να “πάρει” από νωρίς “κεφάλι” στον αγώνα μην μπορώντας όμως να βρει δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νίκας βρίσκει για άλλη μια φορά τέρμα, σημειώνοντας το 0-1 για τον “Αυτοκράτορα” της Στερεάς Ελλάδας. Στο 78′ ο Μπακιτς σημειώνει ένα καταπληκτικό τέρμα από απευθείας εκτέλεση φάουλ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το 1-1 κράτησε ως το τέλος, με τους Βοιωτούς να φεύγουν από την Κρήτη με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Πλέον στο “παιχνίδι” του υποβιβασμού δεν έχουμε μόνο τρεις ομάδες, αλλά τέσσερις. Στους Ιωνικό, Λεβαδειακό και Λαμία προστέθηκε και ο ΠΑΣ Γιάννινα, που μετά την ήττα του στην Φθιώτιδα μπήκε σε μπελάδες “για τα καλά”, αφού τον κυνηγά η Λαμία με διάφορα 2 βαθμών και ακολουθούν Ιωνικός και Λεβαδειακός με 5.

Παρακολουθούμε ένα από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών, όχι μόνο στην κορυφή, αλλά και στην ουρά της βαθμολογίας!