“Αυτοκτονία” στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο Απόστολος Νικολαΐδης τον ΠΑΟΚ, σε ένα ισόπαλο ματς με αρκετά λάθη.

Τα highlights

Οι πράσινοι φάνηκε πως μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, αφού προηγήθηκαν στο ένατο λεπτό με το εξαιρετικό πλασέ του Μαντσίνι και με ασίστ του Σπόραρ. Highlight του ημιχρόνου μπορεί να χαρακτηριστεί το γκολ του Αργεντινού. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κλείστηκε πίσω και έτσι ισοφαρίστηκε από τον ΠΑΟΚ με το γκολ του Τόμας στο 60′. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα του χάριζε την νίκη. Η κορυφαία του στιγμή στο δεύτερο μισό του αγώνα ήταν το δοκάρι που είχε ο σκόρερ του Παναθηναϊκού, αλλά και η χαμένη φάση του Μπέρναρντ.

Οι διακριθέντες

Στον αγώνα αυτό δεν τίθεται θέμα συζήτησης πως δύο ήταν οι κορυφαίοι παίκτες της ομάδας μας. Πρώτος και κυριότερος, ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Έσωσε για ακόμα μια φορά τους πράσινους, κρατώντας ζωντανό τον Παναθηναϊκό, όχι μόνο στον αγώνα αλλά και στην διεκδίκηση του τίτλου. Ο άλλος είναι ο Μαντσίνι. Σκόρερ, επιθετικά δημιουργικός, αμυντικά κάλυπτε και γενικά βρισκόταν σε κάθε σημείο του γηπέδου με σκοπό να προσφέρει ότι καλύτερο μπορεί για την ομάδα του.

Οι “κακοί”

Παρά τις καλές του εμφανίσεις σε προηγούμενα ματς, ο Κώτσιρας βρισκόταν σε κάκιστη μέρα. Ευθύνεται καθαρά για το γκολ, διότι η άμυνα του δεν ήταν όπως την έχουμε συνηθίσει. Το ίδιο και επιθετικά. Στο ντέρμπι δεν ήταν καθόλου παραγωγικός, με αποτέλεσμα να κάνει αρκετά λάθη. Ένας ακόμα που πρέπει να αναφερθεί είναι ο Σπόραρ. Πέραν της ασίστ, ήταν άφαντος σε όλο το παιχνίδι. Για άλλη μια φορά λανθασμένες τοποθετήσεις, και χαμένες μονομαχίες. Προσέφερε λίγα, έως και καθόλου στην ομάδα. Μια ασίστ και ένα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο προπονητής

Κάτι πήγε στραβά με τον κόουτς στο συγκεκριμένο ματς. Έπειτα από το γκολ, η ομάδα κλείστηκε πίσω και δεν προσπάθησε να πιέσει ώστε να βρει ένα δεύτερο τέρμα. Κακή απόφαση του Ιβάν. Ένα άλλο “έγκλημα” το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, ήταν οι αλλαγές μετά το γκολ της ισοφάρισης. Έβγαλε τον Σπόραρ, παρά το ότι έκανε κακό παιχνίδι, και έβαλε τον Ρουμπέν Πέρεθ. Από την στιγμή που ψάχνεις γκολ για να πάρεις το παιχνίδι, δεν γίνεται να βγάζεις ένα από τα δυο σέντερ φορ σου. Πιστεύω πως οι αλλαγές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν “εγκληματικές” βλέποντας το σκορ και το πως έπαιζε η ομάδα.

Δείτε την είσοδο των ομάδων παρακάτω

@episkyros

Η φανταστική ατμόσφαιρα της Θύρας 13 στην είσοδο των παικτών του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ | Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1 (03/05/2023) | #panathinaikos #pao #gate13 #paok #panathinaikosfc #παναθηναικος

♬ original sound – episkyros_in_the_past

Αξίζει επίσης να σημειωθεί, πως όλοι παρατηρήσαμε την απώλεια του Κουρμπέλη. Έλειπε ο δυναμισμός του, ο τσαμπουκάς του και η επιμονή του στην διεκδίκηση των φάσεων. Παρά την απώλεια των δύο βαθμών όμως, ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή. Αυτό χάρις στο 0-0 ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Το ματς με τον ΠΑΟΚ, ήταν μια κακή εμφάνιση από όλη την ομάδα. Αυτό θα πρέπει να τους αφυπνίσει όλους και να παίξουν τους επόμενους δύο τελικούς με πάθος και ψυχή. Στο επόμενο ματς θα υπάρξει επίσης μια σημαντική απώλεια, αυτή του Σένκεφελντ εξαιτίας της κόκκινης κάρτας. Ακολουθεί το ντέρμπι των “αιωνίων” και θα πρέπει να έχει ένα μόνο αποτέλεσμα, την νίκη του Παναθηναϊκού.