Διπλό τίτλου στην Τούμπα

Το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στην «Τούμπα» σε ένα παιχνίδι «κόλαση».

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες, αφού στο πρώτο ημίωρο Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ είχαν αρκετές ευκαιρίες ώστε να προηγηθούν στο σκορ.

Τελικά, οι «πράσινοι» τις εκμεταλλεύτηκαν πρώτοι, αφού στο 38’ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το απίστευτο σουτ του Μπερνάρντ. Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει με τον «κεραυνό» του Ντάγκλας Αουγκούστο στο 42’ που βρήκε στο δοκάρι, με αποτέλεσμα να δείξουν οι γηπεδούχοι πως παραμένουν ζωντανοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά δημιουργώντας αρκετές φάσεις, όπου θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει. Τελικά αυτή ήρθε από τον Ντάγκλας Αουγκούστο στο 84΄, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και κατάφερε να σκοράρει.

Έπειτα, το ματς έγινε «κόλαση», με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ της νίκης. Έτσι, ο «λυτρωτής» του Παναθηναϊκού, Φώτης Ιωαννίδης, κατάφερε να κερδίσει πέναλτι μετά από τρία λεπτά από το γκολ της ισοφάρισης. Ύστερα από τον έλεγχο του VAR, ο κεντρικός επιθετικός των φιλοξενούμενων κατάφερε να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 1-2.

Λίγα λεπτά απέμεναν για την λήξη του αγώνα, όπου ο σκόρερ του ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει και αυτός πέναλτι, αλλά η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και καταλογίστηκε ως οφσάιντ.

Το γκολ του Παναθηναϊκού θύμισε σε αρκετούς φιλάθλους την άλωση της «Τούμπας» τον Απρίλη το 2004, όταν ο αγαπημένος ‘’Μανώλης’’ των πρασίνων Εμάνουελ Ολισαμπέντε, χάρισε το πρωτάθλημα στο «τριφύλλι».

Πλέον, μετά από την νίκη στην Θεσσαλονίκη, οι πράσινοι παραμένουν στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ, όμως εξακολουθούν να βρίσκονται στην πρώτη θέση. Επόμενο παιχνίδι στον Βόλο για τον Παναθηναϊκό, που θα πρέπει να «επανορθώσει» για την ισοπαλία στην Λεωφόρο.