Έφυγε με το τρίποντο από το Άργος

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη έκανε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε επί του Παναργειακού στο Άργος με 0-3.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα στο πρώτο 45λεπτο είχε την κατοχή. Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε έπειτα από ένα πλασέ του Τσίπρα στο 29΄ που ο Βλάχος απέκρουσε, ενώ στο 36′ ο MVP Σωτήρης Πίσπας έκανε ένα μακρινό μονοκόματο σουτ, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύστημα των “κυανέρυθρων” έγινε πιο επιθετικό και απέδωσε καρπούς, με τον Πίσπα να σκοράρει στο 75′, μετά από επίθεση μεγάλης διάρκειας. Έπειτα από το γκολ, η ομάδα του Άργους άνοιξε αρκετά τις γραμμές της, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να βρει και άλλους χώρους. Ύστερα από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Γιώργος Καλύβας κέρδισε πέναλτι στο 88΄, το οποίο ο Δημήτρης Γροντής έστειλε στις “αράχνες΄”, διαμορφώνοντας το 0-2 και τελειώνοντας την “υπόθεση τρίποντο”. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+4′, ο Γροντής “έκλεψε” την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, πάσαρε στον Πίσπα και
αυτός πλάσαρε τον Βλάχο για το 0-3, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτες “έγιναν ένα” με τους 300 ταξιδιώτες φίλους του “Ιστορικού”, που για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι μετατρέπουν το γήπεδο σε… Νέα Σμύρνη!