Η μοιρασιά στο Λάμπρος Κατσώνης και το… σερί του Λεβαδειακού

Την πρώτη του εντός έδρας μάχη, την περασμένη Κυριακή, έδωσε ο Λεβαδειακός απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για την 5η “στροφή” της Superleague 1. Η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν την “παρθενική” τους νίκη σε κάποια από τις επόμενες αγωνιστικές.

Με τη σέντρα στο ματς, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν και τον ισχυρό άνεμο σαν “εμπόδιο”. Μάλιστα στο πρώτο ημίωρο, η καλύτερη στιγμή προήλθε λόγω αυτού, όταν μόλις στο 3′ ο Καστάνιο απομάκρυνε 60 μέτρα μακριά από τα αντίπαλα καρέ, αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά προς το τέρμα του Μάρκοβιτς, που δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά το 30′ οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” με κύριο πρωταγωνιστή το Λούα Λούα, που με συνεχείς πάσες τροφοδοτούσε το Δούμτσιο, μη μπορώντας όμως να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός μπήκε πάλι δυνατά και μόλις στο 48′ ο Λιάγκας μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στο πλεκτό της εστίας του Παπαδόπουλου .

Η απάντηση από τον Αστέρα ήρθε άμεσα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπαρτόλο σπάει την μπάλα στον Καστάνιο, ο οποίος με τη σειρά του στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μάρκοβιτς.

Το 1-1 κράτησε μέχρι τη λήξη του αγώνα ενώ για ακόμα ένα παιχνίδι φάνηκε η απουσία ενός έμπειρου, για την κατηγορία, σέντερ φορ, καθώς και του Συμελίδη που σε ακόμα ένα ματς δεν αγωνίστηκε.

Ο Αυτοκράτορας της Στερεάς Ελλάδας κρατά ένα αήττητο σερί στην Λιβαδειά, των 23 αγώνων σε επίσημες αναμετρήσεις! Τελευταία ήττα του, ήταν για το πρωτάθλημα της SL2 σε αγώνα play off με τον Εργοτέλη, όταν έχασε με 0-1.