Καλύτερο από μία απλή νίκη

Από το “καναβάτσο” του 0-1 στο τελικό 3-1 έναντι του ΠΑΟΚ. Αποτέλεσμα με πολλαπλά οφέλη για τον Ολυμπιακό, τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά.

Ίσως ούτε και ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος του Ολυμπιακού δεν περίμενε στο ημίχρονο αυτή την εξέλιξη.

Πρώτα απ’ όλα, με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι μένουν σε απόσταση ενός παιχνιδιού από την κορυφή. Σε περίπτωση, μάλιστα, που καταφέρει ο Ολυμπιακός να πάρει τα δύο επόμενα τρίποντα (με Παναθηναϊκό εκτός και ΑΕΚ εντός), έστω και στην ισοβαθμία θα είναι πρώτος στη βαθμολογία. Επιπρόσθετα, αφήνουν μακριά τον ΠΑΟΚ, όχι μόνο από την κορυφή αλλά και από την δεύτερη θέση που είναι επίσης πολύ κομβική για την επόμενη σεζόν, διότι οδηγεί σε προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Πειραιώτες στο ημίχρονο βρίσκονταν στο -6 από την κορυφή. Σε ακόμα ένα ντέρμπι, δέχθηκαν γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, την ώρα που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ήδη δύο τέρματα. Κόντρα στην ατυχία και στην πίεση για το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός κατάφερε όχι μόνο να νικήσει αλλά να κάνει μία επιβλητική νίκη που θα τονώσει την “ανεμοδαρμένη” ψυχολογία παικτών και κόσμου.

Όλοι προσέφεραν τα μέγιστα και η συμβολή τους κρίσιμη. Από τη μία ο Μασούρας που γίνεται αλλαγή και σκοράρει με την πρώτη επαφή. Από την άλλη ο Μπακαμπού που… τερμάτισε τα offside και έρχεται να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ, δηλώνοντας “θα το βάλω εγώ με το δύσκολο τρόπο”. Λίγο το απαράμιλλο πάθος του γερόλυκου Γάλλου “αρτίστα”. Και σίγουρα πολύ ο κόσμος που έδινε απίστευτη ώθηση στην ομάδα.

Το ματς της Λεωφόρου χαρακτηρίζεται “do or die”. Και οι ερυθρόλευκοι πρέπει να είναι ψυχωμένοι και έτοιμοι να πάρουν το συγκεκριμένο ματς με κάθε κόστος. Αν γίνει αυτό, μετά θα κοιτάζουν με πολύ διαφορετικο μάτι την πορεία προς το φινάλε!